W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Repelenty

11.04.2024

Na zdjęciu jest drużka prowadząca do lasu.

Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

Czym są repelenty? 

Repelenty są to wszelkiego rodzaju środki odstraszające organizmy zwierzęce. Zaliczamy do nich zarówno związki chemiczne, substancje naturalne, jak i urządzenia wydające sygnały świetle lub dźwiękowe. Działanie odstraszające repelentów polega na wpływie na zmysł wzroku, słuchu, smaku, węchu lub dotyku zwierzęcia, czego efektem jest zmiana miejsca jego bytowania. Dzięki stosowaniu repelentów można uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ukąszeniem, jak świąd czy opuchlizna, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Najczęściej stosowane są gotowe preparaty zawierające naturalne lub chemiczne substancje, które po aplikacji tworzą na skórze parującą warstwę ochronną, nieprzyjemną pod względem smaku i zapachu dla owadów. Ochronne działanie repelentów zmniejsza się wraz z poceniem, silnym wiatrem czy wysoką temperaturą.

 

{"register":{"columns":[]}}