W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Suplementy diety

19.01.2024

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych.

Na zdjęciu są trzy białe pudełka z suplementami diety: omega-3, dietary suplements oraz fish oil. Tło jest pomarańczowe.

Suplement jest wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

Składniki suplementów

Składnikami suplementów diety są:

  • witaminy (A, C, D, E, K, B6, B12, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna),

  • składniki mineralne (wapń, magnez, żelazo, miedź, jod, cynk, mangan, sód, potas, selen, chrom, molibden, fluorki, chlorki, fosfor, bor, krzem),

  • inne substancje, jak np. aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy,

  • luteina, probiotyki i prebiotyki, produkty pochodzenia roślinnego.

Czym różnią się suplementy od leków?

Różnic między lekiem a suplementem jest wiele. Przede wszystkim, suplement nie leczy. Jego celem jest jedynie uzupełnianie codziennej diety. Samo wprowadzenie do sprzedaży jest również znacznie łatwiejsze – suplementy nie przechodzą wieloletnich badań, nie jest wymagane potwierdzenie ich jakości, bezpieczeństwa czy opisywanych przez producenta efektów działań. Przy nazwie produktu musi natomiast pojawić się zwrot „suplement diety”. Konsument powinien nie mieć wątpliwości, że kupuje suplement diety, a nie lek.

Aby ich zażywanie odnosiło pożądany skutek, musimy zwracać uwagę na źródło pochodzenia takiego preparatu. Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem, w którym powinniśmy zaopatrywać się w suplementy diety, jest apteka – stacjonarna lub legalna apteka internetowa. Nie znajdziemy tu produktów niewiadomego pochodzenia, co może się zdarzyć, kiedy kupujemy je od przypadkowego sprzedawcy w Internecie. 

{"register":{"columns":[]}}