Suszone grzyby
18.12.2023
Grzyby należą do najpopularniejszych składników potraw wykorzystywanych na całym świecie. Są bowiem nie tylko smaczne i zdrowe, ale przede wszystkim łatwe do przygotowania.
Świeże grzyby są bogate w składniki odżywcze (białko, witaminy, minerały). Odznaczają się również niską kalorycznością, co sprawia, że mogą pojawić się w menu osób, którym zależy na utracie tkanki tłuszczowej. Poza tym dzięki zawartym związkom odżywczym świeże grzyby wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego.
Można je wysuszyć na słońcu lub za pomocą specjalnej maszyny. Ten proces związany z całkowitą utratą wody sprawia, że grzyby mają dłuższy okres przydatności do spożycia. Grzyby suszone można kupić lub samemu wysuszyć w zależności od tego, czy lubimy chodzić na grzybobranie.
Między świeżymi i suszonymi grzybami występują różnice, które dotyczą przede wszystkim ich wyglądu, faktury, zawartości wody i związków odżywczych, smaku, okresu przydatności do spożycia, sposobu przechowywania oraz wykorzystania w kuchni.
Świeże i suszone grzyby wykazują podobną wartość odżywczą. Znajdziemy w nich błonnik pokarmowy, żelazo, węglowodany czy potas, a także witaminy.
Warto jednak wiedzieć, że ilość witaminy C będzie się stopniowo zmniejszać w trakcie procesu suszenia, zaś witaminy D zwiększać, zwłaszcza podczas suszenia grzybów na słońcu.
Świeże grzyby, które będą znajdowały się w szczelnie zamkniętym opakowaniu (np. torbie termicznej), zachowają świeżość od siedmiu do dziesięciu dni, jeśli będziemy przechowywać je w lodówce, a od dziewięciu miesięcy do roku — w zamrażarce.
Jeśli zależy nam na przedłużeniu okresu przydatności grzybów suszonych, również trzeba je trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, jednak w tym wypadku w suchym miejscu. Możemy je wykorzystywać do przygotowania potraw przez rok.
Choć grzyby mają stosunkowo długą przydatność do spożycia, warto zwracać uwagę na oznaki świadczące o ich zepsuciu (śliska skórka, pleśń lub dziwny zapach). Ich zjedzenie może doprowadzić do zatrucia pokarmowego, a nawet śmierci.