"Światowy Dzień Bez Tytoniu" - E-PAPIEROSY
30.05.2022
W ostatnich latach popularność e-papierosów wzrasta. Obecnie około 2% dorosłych Europejczyków regularnie używa e-papierosów. W latach 2014-2017 odsetek osób, które przynajmniej raz sięgnęły po e-papierosa zwiększył się o około 21%.
Najnowsze badania pokazują, że w Polsce użytkownikami e-papierosów jest ok. 2% dorosłych. W przypadku młodzieży w wieku 13-15 lat w Polsce w 2016 r. e-papierosy były używane przez około 18,6% dziewcząt i 28% chłopców. Tylko w latach 2011-2014 częstość użycia e-papierosów wśród polskich nastolatków wzrosła z 6% do 29,9%, stawiając pod tym względem polską młodzież w czołówce krajów Unii Europejskiej.
Efekty zdrowotne używania e-papierosów nie zostały jeszcze do końca poznane, jednak wiadomo już na pewno, że wpływają one negatywnie na nasze zdrowie, w szczególności osób młodych.
Najważniejsze fakty:
- E-papierosy są niezdrowe i wbrew niektórym opiniom – nie są bezpieczne dla naszego zdrowia.
- Już teraz wiadomo, że e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia, jednak nadal nie wiemy, jakie skutki zdrowotne będą wiązały się z ich używaniem po wielu latach. Ten fakt związany jest z ich stosunkowo krótką obecnością na rynku.
- Istnieje wiele rodzajów e-papierosów, które zawierają różne ilości nikotyny i innych, niejednokrotnie szkodliwych dla zdrowia substancji.
- Para (aerozol) pochodząca z e-papierosów zawiera zazwyczaj nikotynę i inne substancje, które są szkodliwe zarówno dla użytkowników, jak i osób niebędących użytkownikami (bierne narażenie).
- Pojawia się coraz więcej wyników badań naukowych potwierdzających, że osoby, które nigdy nie paliły papierosów tradycyjnych, a które używają e-papierosów podwajają swoje ryzyko rozpoczęcia palenia papierosów tradycyjnych w późniejszych latach.
Materiały
Ulotka - E-papierosyUlotka_-_E-papierosy.png 0.25MB