W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26.10.2023

Na zdjęciu jest kobieta trzymająca serce. Tło jest białe.

Czym jest transplantacja?

Transplantacja to jedyna metoda leczenia w przypadku, kiedy uszkodzenia doznają ważne dla funkcjonowania organizmu narządy np. wątroba, serce, płuca. Narządy mogą pochodzić od zmarłego lub żywego dawcy. Tkanki natomiast pobierane są jedynie od dawców zmarłych. Wyjątkiem jest szpik kostny, który może być przeszczepiony od żywego dawcy.

Kto może zostać dawcą?

Według polskiego prawa dawcą narządów może zostać każdy, kto nie wyraził sprzeciwu za życia na pobranie organów w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Teoretycznie, jeżeli nie zgłosiliśmy sprzeciwu obowiązuje zasada „zgody domniemanej”, co oznacza, że nasze narządy mogą zostać wykorzystane do ratowania życia innych. W praktyce decydujący głos ma rodzina, która często z różnych przyczyn odmawia. Wtedy niezwykle cenne okazuje się być podpisane oświadczenie woli. Choć nie ma ono mocy prawnej, zdecydowanie przyśpiesza i ułatwia procedurę pobrania narządów.

Wraz z nowym organem dajemy drugiej osobie szanse na nowe życie. 

{"register":{"columns":[]}}