Tatuaże z henny
25.06.2024
Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży, znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem, powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.
Tatuaż przy użyciu henny wykonuje się na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze. Najczęściej stosuje się specjalne szablony, które przenosi się za pomocą kalki na skórę. Następnie specjalnym aplikatorem nakłada się hennę na odciśnięty szkic oraz odczekuje do czasu całkowitego wyschnięcia warstwy henny. Należy unikać kontaktu tatuażu z wodą przez co najmniej pięć godzin. Po tym czasie można usunąć zaschniętą hennę ze skóry.
W zależności od rodzaju henny tatuaż na skórze zazwyczaj utrzymuje się od 7 dni do nawet 4–5 tygodni. Trwałość tatuażu wykonanego z henny zwiększa także prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kremów nawilżających, ochrona przeciwsłoneczna preparatami zawierającymi SPF, stosowanie emolientów do mycia i pielęgnacji skóry.
O czym warto wiedzieć przed wykonaniem tatuażu z henny?
Warto pamiętać, że naturalna henna jest koloru jasnego i dość rzadko powoduje reakcje uczuleniowe, w przeciwieństwie do sztucznej henny, która zawiera PPD (parafenylodwuaminę), czyli substancję dodawaną do henny, aby uzyskać ciemniejszy kolor.
Z racji tego henna sztuczna może powodować uczulenie, przed jej użyciem należy wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na nałożeniu niewielkiej ilości henny w okolicy przedramienia i odczekaniu przez 10–15 minut, po czym należy zmyć kosmetyk ze skóry. Jeśli w ciągu następnych 24 godzin po wykonaniu próby uczuleniowej nie zaobserwuje się objawów alergii (zaczerwienienia, świądu, zmian rumieniowo-grudkowych, pęcherzy) można wykonać tatuaż na większej powierzchni ciała.
Warto pamiętać, aby tatuaże z henny wykonywać w sprawdzonych salonach kosmetycznych po to, by uniknąć zastosowania henny nieznanego pochodzenia, która może spowodować reakcje alergiczne.