W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowe grillowanie

21.08.2024

Na zdjęciu są szaszłyki warzywne, które znajdują się na drewnianej desce. Obok widać paprykę oraz liście bazylii. Wszystko znajduje się na drewnianym blacie.

Co zrobić, żeby grillowanie było zdrowsze?

  • Zacznij od dokładnego wyszorowania rusztu. Zaschnięte resztki tłuszczu pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać szkodliwe substancje. Do grillowania używaj węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych, a nie iglastych (mają dużo żywicy, która podczas spalania wydziela szkodliwe związki).
  • Grilluj nad żarem, a nie nad żywym ogniem. Mięso, które wymaga dłuższego grillowania najlepiej układać na tackach, a nie bezpośrednio na ruszcie, tak żeby tłuszcz nie kapał na węgiel, bo powstaje wtedy dym zawierający substancje potencjalnie rakotwórcze.
  • Wszystkie kładzione na ruszt potrawy powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego lepiej wszystko przygotować i wyciągnąć z lodówki chwilę wcześniej. Nie grilluj produktów zamrożonych.
  • Mięso najlepiej wcześniej zamarynować w ziołach, które mają sporo antyoksydantów (najlepsze będą rozmaryn, tymianek czy oregano). Świetnie wpływa to również na smak potraw. Warto też sięgnąć po ryby, ich czas przygotowania na grillu jest krótszy niż mięsa, więc powstaje mniej substancji rakotwórczych.
  • Pamiętaj, że tłuste mięso jest ciężkostrawne i jeżeli robisz grilla wieczorem, to możesz w nocy czuć się ciężko. Warto zastąpić tłuste mięso drobiem lub rybami.
  • Grill to nie tylko mięso! Grillowane warzywa też świetnie smakują. Warto włączyć do menu np. cukinię, bakłażana, pieczarki lub paprykę. Warzywa zawierają błonnik, za który nasz układ trawienny będzie wdzięczny podczas grillowej uczty.
  • Na każdą porcję zjedzonego mięsa niech przypada porcja świeżych warzyw. Najlepiej takich, które zawierają antyoksydanty (warzywa liściaste, brokuły, karczochy, cebula, fasola, pietruszka, papryka, zioła, buraki). Źródłem antyoksydantów są również owoce (jagody, truskawki, granat) oraz orzechy i nasiona.
{"register":{"columns":[]}}