Zdrowie mężczyzn
15.03.2024
Męskie zdrowie z roku na rok wygląda coraz lepiej. Obecnie długość życia Panów jest wyższa niż kiedykolwiek. Mimo że mężczyźni wydają się fizycznie silniejsi od kobiet, ich stan zdrowia nie powinien być bagatelizowany. W Europie szacuje się, że zachorowalność mężczyzn na nadciśnienie tętnicze jest większa niż u kobiet, a jednocześnie niechętnie korzystają oni z opieki zdrowotnej.
W krajach europejskich, palenie papierosów, niezdrowe nawyki żywieniowe, picie alkoholu, wskaźnik wypadków i przemoc są bardziej nasilone u mężczyzn niż u kobiet.
- Palenie papierosów jest wiodącym czynnikiem ryzyka utraty lat w zdrowiu lub zgonu u mężczyzn w zachodniej i środkowej Europie;
- We wschodniej Europie tym czynnikiem jest alkohol, a w środowej Azji problem stanowią nawyki żywieniowe;
- Podwyższone ciśnienie tętnicze jest głównym metabolicznym czynnikiem ryzyka dla zdrowia mężczyzn w Regionie Europejskim WHO (World Health Organization, Światowej Organizacji Zdrowia). Jednocześnie częstość jego występowania jest wyraźnie wyższa u mężczyzn niż u kobiet.
Kobiety częściej korzystają z konsultacji lekarskiej niż mężczyźni. Panowie w ocenie subiektywnej czują się lepiej i zgłaszają w mniejszym stopniu niezaspokojone potrzeby ze strony opieki medycznej. Przyczyny tej różnicy międzypłciowej są złożone i nie do końca poznane.
ZAPAMIĘTAJ:
- Profilaktyka i dbałość o swój stan zdrowia powinna być równie ważna u mężczyzn co u kobiet.
- Mężczyźni powinni pamiętać szczególnie o profilaktyce raka prostaty i jelita grubego, a także regularnej ocenie ciśnienia tętniczego i zdrowym stylu życia.
- Niezależnie od orientacji seksualnej pacjent powinien móc swobodnie korzystać z opieki zdrowotnej i mieć możliwość szczerej rozmowy o swojej seksualności ze swoim lekarzem.