Rzuć palenie na urlopie
29.07.2024
Wakacje to czas, kiedy podróżujemy, organizujemy krótsze i dłuższe wyjazdy, jesteśmy bardziej aktywni. Daje nam to możliwości spędzania czasu w inny sposób niż w pozostałych miesiącach roku. Dlatego przy okazji można też zmienić własne nawyki. Jeśli jesteś palaczem, spróbuj rzucić palenie na urlopie!
O szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych powiedziano już wiele:
- palenie tytoniu skraca życie średnio o 10 lat, co roku wiele osób umiera z powodu chorób odtytoniowych;
- palenie zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu chorób, w tym nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób układu oddechowego.
Nikotyna zawarta w wyrobach tytoniowych jest silnie uzależniającą substancją psychoaktywną, dlatego palenie wyrobów tytoniowych uzależnia:
- fizycznie, co wynika z tego, że organizm domaga się dostarczania, początkowo regularnie, a z czasem zwiększonej ilości substancji, jaką jest nikotyna;
- psychicznie, ponieważ paląc w określonych sytuacjach (np. o danej porze dnia, czy w danym miejscu) lub w określonych stanach emocjonalnych (np. palenie w stresie), zaczynamy odczuwać przymus zapalenia w danych sytuacjach i stanach;
- społecznie, ponieważ przebywając wśród grupy osób palących, spotykanie z nimi łączymy z paleniem (np. palimy podczas przerwy w pracy lub podczas spotkania towarzyskiego).
Nie da się ukryć, że rzucanie palenia jest sprawą trudną, do której trzeba się przygotować. Jeśli skłaniasz się do rzucenie palenia, to znaczy, że Twoje uzależnienie zaczyna Ci przeszkadzać.
- Podejmij decyzję o rzuceniu palenia, pamiętając o jego negatywnym wpływie na twoje życie i zdrowie (np. zła kondycja fizyczna, choroby, poranny kaszel, specyficzny zapach, bierne palenie członków rodziny), ale przede wszystkim pamiętaj o korzyściach, jakie będziesz czerpać z rzucenia palenia (np. poprawa twojego stanu zdrowia i zdrowia osób z otoczenia, zaoszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na palenie).
- Nie zapominaj też, że rzucanie palenia jest trudnym procesem i musisz przygotować się na negatywną reakcję organizmu po odstawieniu nikotyny oraz negatywną reakcję psychiczną, związaną z pozbyciem się nawyków, które powstały w trakcie okresu palenia.
- Uzależnienie od nikotyny jest chorobą i podczas rzucania palenia warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym czy z lekarzem poradni terapii uzależnień (np. w sprawie planu rzucenia palenia czy wprowadzenia terapii środków farmakologicznych zawierających nikotynę).
- Podejmując decyzję o rzuceniu palenia, wprowadź zmiany dotyczące twojego otoczenia (zorganizuj swoją przestrzeń tak, by wyeliminować przedmioty związane z paleniem, czyli papierosy, popielniczki, zapalniczki) oraz zmiany w Twoich codziennych przyzwyczajeniach zwanych też rytuałami (np. porę i miejsce spożywania porannej kawy, czy posiłków).
- Porozmawiaj z rodziną na temat Twojej decyzji o rzuceniu palenia – ich wyrozumiałość i wsparcie na pewno będą pomocne w całym procesie.
- Pamiętaj, że nie udowodniono skuteczności rzucania palenia przy użyciu e-papierosów, nie są to produkty neutralne dla organizmu. W rzucaniu palenia ważna jest zmiana nawyków, które w przypadku korzystania z e-papierosów pozostają.
- Zastąp sobie poczucie nagrody, które uzyskujesz po zapaleniu, czymś innym.
Życzymy powodzenia!
W rozpoznaniu swojej sytuacji związanej z uzależnieniem od palenia mogą pomóc:
1. Test uzależnienia od tytoniu
2. Test motywacji do rzucenia palenia
Materiały pobierzesz z naszej strony.
Materiały
Test uzależnienia od tytoniutest_uzależnienia_od_tytoniu.pdf 0.10MB Test motywacji do rzucenia palenia
test_motywacji_do_rzucenia_palenia.pdf 0.10MB