Nowoczesna ochrona przed hałasem
08.03.2024
Ograniczanie występowania hałasu szkodliwego w środowisku pracy może zostać osiągnięte przez innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne. Pierwszym etapem jest identyfikacja źródeł hałasu oraz ocena związanego z nim zagrożenia za pomocą kamer akustycznych lub nowoczesnych metod wizualizacji źródeł hałasu oraz jego rozprzestrzeniania się w przestrzeni otaczającej stanowiska pracy.
Według stanowiska Rady Ochrony Pracy, szczególnie niebezpieczny dla narządu słuchu jest hałas impulsywny, który w zależności od szybkości wzrostu jego natężenia, może powodować przejściową lub stałą utratę słuchu. Wymaga to skutecznej ochrony indywidualnej.
W tym celu, w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym powstała dostępna powszechnie aplikacja wspomagająca dobór ochronników słuchu do widma hałasu na określonych stanowiskach pracy.
Powstały również wytyczne prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w przewodzie słuchowym oraz urządzenie do szybkiej oceny prawidłowości ich umieszczania.
Jako elementy nowoczesnej ochrony zbiorowej przed hałasem proponowane są metamateriały o różnej gęstości wypełnienia. Nowością w obszarze zbiorowych ochron przed hałasem są także struktury kryształów fononicznych, które obniżają poziom hałasu i pozwalają stworzyć obudowy/osłony, w których jest zapewniony przepływ powietrza i wentylacja osłoniętego urządzenia.
Materiały
Aplikacja wspomagająca dobór ochronników słuchuAplikacja_wspomagająca_dobór_ochronników_słuchu.pdf 0.44MB Wytyczne - prawidłowe umieszczenie wkładek przeciwhałasowych
Wytyczne_-_prawidłowe_umieszczenie_wkładek_przeciwhałasowych.pdf 6.13MB