W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zadania Sekcji Higieny Pracy i Nadzoru Nad Chemikaliami

Do zadań Sekcji Higieny Pracy należy w szczególności:

1. Sprawowanie nadzoru nad warunkami higienicznymi i zdrowotnymi środowiska pracy, a zwłaszcza w zakresie zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z występowaniem w środowisku pracy czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.

2. Prowadzenie postępowania administracyjno - egzekucyjnego w ramach nadzoru bieżącego.

3. Prowadzenie postępowania administracyjnego w sprawach chorób zawodowych.

4. Współpraca z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy w Lublinie, Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi, Instytutem Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, Państwową Inspekcją Pracy - Okręgowym Inspektorem Pracy w Lublinie w zakresie występujących zagrożeń w środowisku pracy i chorób zawodowych.

5. Współpraca z Policją i innymi organami ścigania oraz podmiotami leczniczymi w zakresie raportowania o interwencjach medycznych dotyczących przypadków zatruć środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi.

5. Zadania szczegółowe:

  • sprawowanie nadzoru nad warunkami pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy osób narażonych na działanie:  czynników chemicznych, czynników fizycznych takich jak: hałas, pyły, drgania mechaniczne oraz mikroklimat zimny i gorący; czynników biologicznych i czynników rakotwórczych.
  • sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa nakładających obowiązki na podmioty wprowadzające do obrotu oraz stosujące do celów zawodowych substancje chemiczne i ich mieszaniny.
  • sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa przez podmioty wprowadzające do obrotu oraz stosujące do celów zawodowych prekursory narkotyków kategorii 2 i 3.
  • sprawowanie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu produktów biobójczych i substancji czynnych oraz stosowaniem ich w działalności zawodowej.
  • sprawowanie nadzoru nad warunkami pracy , w których występuje narażenie na substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.  
  • sprawowanie nadzoru w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest.
  • sprawowanie nadzoru w zakresie zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych.
{"register":{"columns":[]}}