Krajowy Program Zapobiegania Zakażenium HIV i Zwalczania AIDS
Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
Priorytety strategii państwa w zakresie walki z HIV/AIDS zawarte w Krajowym Programie Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV opracowanym na lata 2017-2021 ukierunkowane są głównie na usprawnienie systemu zapobiegania zakażeniom HIV, edukację społeczeństwa i zapewnienie opieki nad osobami żyjącymi z HIV/AIDS.
Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca liczba zakażeń HIV w Polsce, do których dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Zbyt mało osób zna swój status serologiczny i łudzi się błędnymi stereotypami. Tymczasem HIV/AIDS może dotyczyć każdego człowieka – niezależnie od tego kim jest, jakie ma wykształcenie, czy też przekonania.
Główne cele programu to:
- ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV
- zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji, edukacji i usług w zakresie HIV/AIDS
- poprawa jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich
- poprawa jakości i dostępu do diagnostyki i opieki medycznej nad ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS oraz osobami narażonymi na zakażenie HIV
Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje w/w Program we współpracy z władzami lokalnymi, instytucjami zajmującymi się diagnostyką i terapią HIV/AIDS, organizacjami pozarządowymi i partnerami, natomiast głównym koordynatorem Programu jest Krajowe Centrum ds. AIDS.
Co roku na terenie województwa śląskiego Państwowa Inspekcja Sanitarna organizuje Ogólnopolską Kampanię Społeczną w zakresie profilaktyki HIV/AIDS, której myśl przewodnia zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji i potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Kampania kończy się obchodami Światowego Dnia AIDS, przypadającego
1 grudnia.
Więcej informacji o Programie i Kampaniach można znaleźć na stronie internetowej www.aids.gov.pl https://aids.gov.pl/