W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania HP

Zadania Sekcji Higieny Pracy

  • Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących warunków środowiska pracy, a zwłaszcza zapobieganie powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje decyzje o stwierdzeniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej stwierdzenia na podstawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach zgodnie ze sposobem dokumentowania chorób zawodowych i na podstawie skutków tych chorób.
  • Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących substancji i mieszanin chemicznych, zarówno krajowych jak i unijnych (m. in. rozporządzenie REACH, CLP). Zadaniem pionu Higieny Pracy jest kontrola przestrzegania przez wprowadzających do obrotu i stosujących w działalności zawodowej przepisów dotyczących substancji chemicznych i ich mieszanin.
  • Nadzór nad obrotem prekursorami narkotyków kategorii 2 i 3.
  • Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących obrotu produktami biobójczymi oraz zawartymi w nich substancjami czynnymi – oznakowanie produktu, pozwolenie na obrót produktem biobójczym Ministra Zdrowia.
  • Nadzór nad przestrzeganiem przepisów w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy
  • Nadzór nad przepisami dotyczącymi szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników
  • Nadzór nad przestrzeganiem warunków i ograniczeń wprowadzania do obrotu i stosowania oraz właściwości środków powierzchniowo czynnych i detergentów zawierających środki powierzchniowo czynne.
  • Nadzór nad przestrzeganiem dotyczących środków zastępczych ( ustawowego zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu,  prowadzenia przez przedsiębiorców działalności w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przerabiania, wywozu, wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz wprowadzania do obrotu nowej substancji psychoaktywnej, rejestracji zatruć lub podejrzeń zatruć środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi.
  • Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących produktów kosmetycznych.
{"register":{"columns":[]}}