W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3 maja – Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

02.05.2023

Zarówno astma jak i alergia są uważane za choroby cywilizacyjne XXI wieku.

Dzień astmy i alergii

    Astma nazywana dychawicą jest chorobą zapalną dróg oddechowych, dotykającą zarówno dzieci jak i dorosłych.

    To choroba przewlekła polegająca na zwężaniu (odwracającemu) dróg oddechowych i skurczu oskrzeli z powodu stanu zapalnego i napięcia mięśni wokół małych dróg oddechowych. Powoduje to objawy takie jak: kaszel, świszczący oddech, duszność czy ucisk w klatce piersiowej. Objawy te są sporadyczne i często nasilają się w nocy i nad ranem lub podczas ćwiczeń. Istnieją również czynniki zewnętrzne zaostrzające i wyzwalające skurcz np. kurz, dym, opary, zmiany pogody, stres, pyłki traw i drzew, futra i pióra zwierząt, mocne mydła i perfumy.

    Alergia jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego człowieka na alergeny, które dosyć licznie występują w środowisku. U zdrowych osób alergeny nie powodują żadnych objawów ani uczulenia. Choroby alergiczne są szeroko rozpowszechnione. W krajach wysoko rozwiniętych występują one u około 30% populacji. Skłonność do rozwoju alergii uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi – jeżeli alergia występuje u obojga rodziców, ryzyko zachorowania u dziecka sięga od 50 do 70%, a jeśli choruje jedno z rodziców lub rodzeństwo, ryzyko wynosi od 20 do 40%. Najczęściej występującymi alergenami w Polsce są :cytrusy,  pyłki roślin (np. traw/drzew), sierść psa lub kota, kurz domowy, pszczół, jajka, ryby, orzechy, krowie mleko.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}