Szkarlatyna - objawy, leczenie, zapobieganie
10.05.2023
Co to jest szkarlatyna?
Szkarlatyna to choroba zakaźna, powodowana przez bakterie. Infekcję powodują szczepy paciorkowców Streptococcus pyogenes.
W jaki sposób można zarazić się szkarlatyną?
Zakażenie paciorkowcami, wywołującymi szkarlatynę najczęściej dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Infekcja szerzy się drogą kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych chorego lub jego śliną.
Szkarlatyna u dzieci jest znacznie bardziej rozpowszechniona niż u osób dorosłych. Jest to wynikiem zarówno spędzania sporej ilości czasu w dużych, zamkniętych skupiskach, jak i niewystarczająco jeszcze wykształconych nawyków higienicznych.
Charakterystyczne objawy
Szkarlatyna to choroba zakaźna, która ma nagły i gwałtowny początek. Dziecko jest wyraźnie osłabione i gorączkuje. Temperatura ciała może sięgać 39-40°C. W drugiej dobie choroby (sporadycznie w pierwszej) pojawia się charakterystyczna wysypka. Na początku choroby można zauważyć ją w zgięciach stawów i na tułowiu. Wysypka ma postać drobnych plamek lub grudek o lekko czerwonym zabarwieniu. Blednie ona pod wpływem ucisku. Ma to istotne znaczenie diagnostyczne, które ułatwia rozróżnienie szkarlatyny od innych schorzeń, w przebiegu których pojawia się wysypka. Wysypka zaczyna ustępować po 6-7 dniach. Można zaobserwować wtedy złuszczanie się skóry.
W przebiegu szkarlatyny typowy jest również biały nalot na języku, który w drugiej dobie znika, a jego miejsce zastępuje tzw. "malinowy język".
Leczenie szkarlatyny
Leczenie szkarlatyny najczęściej polega na zastosowaniu antybiotyku z grupy penicylin. Dodatkowo, można zastosować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, które poprawią komfort chorego. Aby złagodzić dokuczliwe objawy szkarlatyny w obrębie gardła: ból, obrzęk i trudności z przełykaniem, można sięgnąć po leki miejscowe z substancjami znieczulającymi, przeciwbólowymi i odkażającymi.
Zapobieganie
Nie ma skutecznej szczepionki przeciwko szkarlatynie.
Przebycie płonicy uodparnia tylko na konkretny typ egzotoksyny, która spowodowała pojawienie się objawów szkarlatyny.
Jedynym sposobem zapobiegania infekcji paciorkowcowej jest
- unikanie kontaktu z chorym
- częste mycie rąk
- przestrzeganie podstawowych zasad higieny.
Powikłania
Powikłania szkarlatyny nie zdarzają się często, o ile w porę rozpoczyna się antybiotykoterapię. Rokowania w takim przypadku są dobre, a pacjent po kilku dniach zaczyna czuć się coraz lepiej.
Powikłania szkarlatyny, które mogą wystąpić to:
- zapalenie ucha środkowego, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, zatok przynosowych, ropowica dna jamy ustnej,
- zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - są to groźne powikłania, które zdarzają się sporadycznie,
- zapalenie stawów, żółtaczka, zapalenie mięśni,
- ostre kłębuszkowe zapalenie nerek,
Inne choroby z którymi można pomylić szkarlatynę
Choroby zakaźne wieku dziecięcego, takie jak trzydniówka, różyczka, mononukleoza mogą mieć podobny przebieg do szkarlatyny. Szczegółowy wywiad lekarski, a także badanie pozwalające wykryć paciorkowce, umożliwiają postawienie prawidłowej diagnozy.
Inspekcja Sanitarna monitoruje liczbę zakażeń osób chorych na szkarlatynę. Lekarz ma obowiązek zgłosić zachorowanie do właściwej miejscowo Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.