W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

14 LISTOPADA – Światowy Dzień Cukrzycy

14.11.2022

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzimy każdego roku w dniu 14 listopada, w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) ogłosiła temat przewodni oraz hasło tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy. Tematem przewodnim na lata 2021-2023 pozostaje "Dostęp do opieki diabetologicznej". Hasłem szczegółowym na rok 2022 jest: EDUKACJA CHRONI NASZE JUTRO.

Światowy_Dzień_Cukrzycy_2022

Jak wyjaśnia Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), tegoroczne działania skupią się na podkreśleniu potrzeby lepszego dostępu do wysokiej jakości edukacji diabetologicznej zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i osób żyjących z cukrzycą.

Ponieważ liczba ludzi dotkniętych cukrzycą nadal wzrasta, pracownicy służby zdrowia muszą wiedzieć, w jaki sposób wcześnie zdiagnozować chorobę oraz zapewnić najlepszą możliwą opiekę. Z kolei osoby z cukrzycą potrzebują dostępu do ciągłej edukacji, aby zrozumieć swoją chorobę i prowadzić codzienną samoopiekę niezbędną do zachowania zdrowia i uniknięcia powikłań.

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby.

Na całym  świecie  zmaga  się  z cukrzycą  już  285 milionów  pacjentów. Szacowana  liczba  chorych w Polsce wynosi ponad 2,17 miliona, czyli ponad 5 proc. polskiego społeczeństwa, ponad 450 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby (świadomość wzrasta wraz wiekiem).

W  ostatnich   latach   cukrzyca  zyskała  wysoką  rangę w  hierarchii   najważniejszych   problemów zdrowotnych świata. W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła rezolucję uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię  współczesnej  cywilizacji.

Pomimo działań mających na celu zwiększenie świadomości na temat cukrzycy typu 2, badań i opieki zdrowotnej liczba zachorowań na to schorzenie nie spada, a rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje dalszy wzrost zachorowań na świecie. Wiedza o przebiegu, czynnikach ryzyka, profilaktyce i leczeniu cukrzycy pozwala na poprawę jakości życia chorych i zapobieganie rozwojowi tej choroby. Działania profilaktyczne obejmują zmianę stylu życia, odpowiednią dietę i nawyki żywieniowe, utrzymanie prawidłowej masy ciała, rezygnację z używek oraz aktywność fizyczną.

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2, szczególnie na początkowym etapie. Podczas ćwiczeń dochodzi do zwiększenia przepływu krwi w mięśniu i wsparcia transportu glukozy do komórek mięśniowych. Ponadto aktywność fizyczna ogranicza odkładanie się tkanki tłuszczowej, co jeszcze szczególnie ważne przy otyłości brzusznej będącej czynnikiem ryzyka insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Profilaktyka  cukrzycy

- regularna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia,

- redukcja masy ciała,

- regularna aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości,

- odpowiednia dieta, tj. produkty bogate w błonnik o odpowiednim indeksie glikemicznym,

- czytanie etykiet w poszukiwaniu ukrytego cukru, który kryje się w produktach przetworzonych, m.in. w skoncentrowanych produktach owocowych lub warzywnych, np. sokach owocowych, dżemach, sosach pomidorowych, keczupach.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, w której omówiono zasady żywienia w cukrzycy typu II (nabytej).

Materiały

Zasady-żywienia-w-cukrzycy-T2
Zasady-żywienia-w-cukrzycy-T2.pptx 0.09MB
ulotka​_codzienna​_profilaktyka​_cukrzycy
ulotka​_codzienna​_profilaktyka​_cukrzycy.pdf 0.72MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}