W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 17 listopada 2022

17.11.2022

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Dzień_Rzucania_Palenia

Według raportu WHO M-POWER palenie tytoniu co roku jest przyczyną śmierci 5,4 mln osób rocznie. Dym tytoniowy to koktajl około 7000 pierwiastków i związków chemicznych. W związku z tym, z każdym zaciągnięciem się papierosem do organizmu trafia:

- około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210)

- liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk)

- liczne substancje pneumotoksyczne (cyjanowodór, lotne aldehydy, tlenki azotu, tlenek węgla, substancje smoliste)

- psychoaktywna nikotyna, która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu.

Taka mieszanka nie jest obojętna dla zdrowia. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia. Ma również przyczynowy związek z innymi schorzeniami (m.in. kataraktą, osteoporozą, paradontozą, chorobami układu pokarmowego), negatywnie wpływa na rozrodczość oraz wiąże się z powikłaniami w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym.

Specjalne diety, suplementacja czy nawet większa aktywność fizyczna nie są w stanie zniwelować szkód zdrowotnych powodowanych paleniem tytoniu.

Właśnie dlatego odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe!

Dodatkowo, ryzyko to będzie systematycznie malało z każdym dniem, a nawet godziną utrzymywanej abstynencji.

Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniży się tętno a ciśnienie krwi zacznie wracać do normy. Już po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Dalsze utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.

Nie zwlekaj i rzuć palenie!

Jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 lub 22 211 80 15.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}