W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20 listopada - Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

20.11.2024

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) odbywają się pod hasłem „Poznaj funkcję swoich płuc” (Know Your Lung Function). Ta inicjatywa zwraca uwagę na kluczową rolę spirometrii i innych metod oceny funkcji płuc zarówno w diagnostyce POChP, jak i ogólnym monitorowaniu zdrowia płuc. Pomiar funkcji płuc jest nieocenionym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, a wczesne wykrycie chorób płuc może znacznie poprawić skuteczność leczenia.

Know_your_lung_function

Przyczyny POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to postępujące schorzenie, które ogranicza przepływ powietrza w płucach, powodując duszności, przewlekły kaszel i zmęczenie. Głównymi przyczynami POChP są palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza oraz długotrwała ekspozycja na pyły i chemikalia. Niestety, objawy są często ignorowane we wczesnych stadiach, co opóźnia diagnozę i leczenie. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości i  promowanie badań profilaktycznych, takich jak spirometria.

Szacuje się, że z powodu POChP rocznie na świecie umiera 3 mln ludzi. Prawdopodobnie liczba ta będzie się corocznie zwiększać ze względu na pogłębiające się zanieczyszczenie środowiska oraz ciągłe narażenie na negatywne skutki palenia papierosów.

Profilaktyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Obejmuje przede wszystkim edukację na temat zagrożeń związanych z paleniem, zmniejszanie ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza oraz wczesną diagnostykę. Badania kontrolne, zwłaszcza dla osób narażonych, mogą znacząco wpłynąć na jakość życia i zmniejszyć ryzyko zaawansowanych objawów choroby.

Na stronie pacjent.gov.pl https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyki-chorob-odtytoniowych znajduje się informacja o Programie profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP). Głównym celem programu jest podniesienie świadomości poprzez edukację zdrowotną oraz zmniejszenie wskaźnika zachorowalności i śmiertelności z powodu palenia tytoniu, a także objęcie chorych wczesną diagnostyką i opieką specjalistyczną.

Leczenie POChP

To proces złożony, obejmujący zarówno leczenie farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne, takie jak rehabilitacja oddechowa, tlenoterapia oraz wsparcie psychiczne. Najnowsze badania podkreślają, że świadomość i monitorowanie stanu płuc są kluczowe w kontrolowaniu choroby, a badania funkcji płuc powinny być rutynową częścią profilaktyki zdrowotnej, tak aby zapobiegać poważnym powikłaniom.

Kluczowa jest edukacja pacjentów z POChP

Kluczową rolę w zarządzaniu chorobą, poprawie jakości życia pacjentów, a także w zmniejszaniu liczby zaostrzeń i hospitalizacji, odgrywa odpowiednia edukacja. Może ona pomóc pacjentom w lepszym radzeniu sobie z chorobą, poprawić ich zaangażowanie w leczenie, a także wpłynąć  na motywację do przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

Kampania edukacyjna pt. „Pokochaj Płuca. Unikaj zaostrzeń” ma na celu podniesienie świadomości na temat zaostrzeń POChP i wynikających z nich skutków dla chorego, zwiększenie umiejętności rozpoznawania zaostrzeń i monitorowania niepokojących objawów, a także chęci zgłaszania ich we właściwym czasie i dobrego przygotowywania się do wizyt kontrolnych.

Na stronie internetowej kampanii www.pokochajpluca.pl  chorzy znajdą cenne informacje o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, a także o aplikacji Moje POChP, która jest pierwszą polską aplikacją działającą na zasadzie elektronicznego dzienniczka. Ma ona pomóc pacjentom w efektywnym monitorowaniu objawów choroby, a tym samym w dobrym przygotowywaniu się do wizyt u lekarza. Z kolei lekarz, znając przebieg choroby, będzie mógł lepiej dostosować leczenie, czyli pomagać skuteczniej. Aplikacja zwiększa też szansę na rozpoznanie nasilenia objawów POChP i ewentualnych zaostrzeń.

Aplikacja jest bezpłatna. Można ją pobrać na telefon za pośrednictwem sklepu z aplikacjami (Google Play lub AppStore). Rejestracja nie jest wymagana. Z aplikacji można korzystać od razu po jej zainstalowaniu:

- Android: https://qr.short.az/MojePOChPAZimmunologiaandroid

- iOS: https://qr.short.az/MojePOChPAZimmunoloiaIOS

Partnerem głównym kampanii „Pokochaj Płuca. Unikaj zaostrzeń” jest Polska Koalicja Zdrowe Płuca. Partner merytoryczny: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Partner wspierający: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Inicjator: firma AstraZeneca.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}