APEL Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Międzyrzeczu w sprawie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży
20.06.2023
Okres wakacyjny 🌞 to szczególny czas dla całej rodziny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje na obozach i koloniach.
🚵♂️🏄♀️🏖 Wybierając kolonię czy obóz, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje możliwości finansowe, odległość miejsca wypoczynku od domu, zdrowie dziecka, ale przede wszystkim wiarygodność organizatora.
W sprawdzeniu tej wiarygodności pomoże rodzicom i opiekunom publiczna baza danych o wypoczynku, uruchomiona w 2010 roku na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: http://wypoczynek.men.gov.pl
Na stronie internetowej na bieżąco są publikowane informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Umożliwia to także zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom w sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzeczu apeluje do rodziców i opiekunów dzieci:
wysyłając dziecko na kolonię lub obóz w ofercie organizatora sprawdź rejestrację w Kuratorium Oświaty (właściwego ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania organizatora), warunki lokalowe, program wypoczynku, kwalifikacje kadry, ilość posiłków, stawkę żywieniową, obecność pielęgniarki lub lekarza, liczebność grup.
Ważne ‼️ Obiekt albo teren, w którym ma być zorganizowany wypoczynek, musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, warunków higieniczno-sanitarnych oraz ochrony środowiska określonych przepisami o ochronie przeciwpożarowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ochronie środowiska, a w przypadku organizacji wypoczynku z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej - obiekt musi być ponadto dostosowany do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczestników wypoczynku.
Pamiętaj ‼️‼️‼️
Przekaż organizatorowi/opiekunowi ważne informacje o Twoim dziecku dotyczące chorób, dolegliwości, przyjmowanych leków, uczuleń, przyzwyczajeń.
Jeśli dziecko musi zażywać jakiekolwiek leki opisz je wyraźne (ważne jest opisanie sposobu dawkowania), spakuj i przekaż wychowawcy.
Podaj swój dokładny adres zamieszkania i numery telefonów kontaktowych.
Dokładnie wypełnij kartę kwalifikacyjną uczestnika, nie zatajaj istotnych informacji o dziecku.
Dzieci potrzebują kontaktu z rodzicami i ich wsparcia w każdej sytuacji- zapewnij dziecku kartę telefoniczną, aby w razie potrzeby mógł się z Tobą skontaktować.
Podpisz rzeczy dziecka, zrób listę.
Twoje dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę z grożących mu niebezpieczeństw, rozmawiaj, więc z nim i przypominaj o zasadach bezpiecznej zabawy.
Naucz dziecko zdecydowanie odmawiać, gdy ktoś proponuje mu alkohol, czy narkotyki.
Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych, jak co roku będą sprawować nadzór nad warunkami sanitarno-higienicznymi wypoczynku dzieci i młodzieży przez cały okres trwania wypoczynku.
🗣 ☎️ Sytuacje niepokojące, zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu dzieci i młodzieży w miejscu wypoczynku należy zgłaszać do właściwych terenowo stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Zachęcamy również do odwiedzenia naszych stron w mediach społecznościowych gdzie na bieżąco zamieszczane są informacje z przebiegu wypoczynku letniego.
Materiały
Zdrowe i bezpieczne wakacjeZdrowe_i_bezpieczne_wakacje.gif 2.98MB Wakacyjne Rady - nie od parady
Wakacyjne_Rady_-_nie_od_parady.gif 0.54MB https://www.facebook.com/profile.php?id=100066220224531
https://twitter.com/PMiedzyrzecz