W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest i co oznacza Nutri-Score?

30.05.2023

Na coraz większej liczbie produktów spożywczych w sklepach można znaleźć kolorową skalę Nutri-Score i oznaczenia: od A do E.

Nutri Score

Co oznacza system Nutri-Score?

Nutri Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) to intuicyjny system znakowania żywności w postaci pięciokolorowej etykiety żywieniowej, zawartej na produktach spożywczych, który pozwala ocenić wartości żywieniową danego produktu. System ten stworzony został przez francuskich naukowców zespołu ds. Badań nad Epidemiologią Żywienia (L’Equipe de Recherche en Epidémiologie Nutritionnelle – EREN). Po raz pierwszy został wprowadzony do stosowania w 2017 roku we Francji.

Zakłada, że za pomocą prostego kodu literowego pozwoli konsumentom dokonać lepszego wyboru żywieniowego w oparciu o uproszczone informacje. Oznaczenie na etykiecie ma postać kolorowych liter od ciemnozielonych do czerwonych: A, B, C, D, E. System ten w założeniu nie ma na celu określania żywności jako „zdrowej” lub „niezdrowej”, a podanie informacji (w postaci pięciokolorowej skali) o tym, czy dany produkt jest mniej lub bardziej odżywczy w ramach określonej kategorii.

Nutri- Score A, B, C, D, E – jak to jest obliczane?

Oznaczenie Nutri-Score wyliczane jest na podstawie zawartości składników w 100 g produktu lub 100 ml napoju przy użyciu skali Rayner’a. Ustala się punkty za składniki, które w diecie należy ograniczać: wysoka wartość energetyczna, cukry proste, kwasy tłuszczowe nasycone, sód/sól kuchenna. Inna punktacja dotyczy składników, które uważa się za korzystne: owoce, warzywa, orzechy, błonnik pokarmowy i białko. Następnie punkty za składnik do ograniczenia należy zsumować i odjąć od nich sumę punktów za składniki pozytywnie wpływające na wartość odżywczą produktu. Łączny wynik może wynosić od -15 do +40 punktów. Po uzyskaniu wyniku produkt klasyfikuje się do jednej z klas: od A do E.

Punkty w skali Rayner’a jakie przypisuje się poszczególnym klasom:

Nutri-Score A – od -15 do -1

Nutri-Score B – od 0 do 2

Nutri-Score C – od 3 do 10

Nutri-Score D – od 11 do 18

Nutri-Score E – od 19 i więcej.

Taka klasyfikacja wskazuje, że produkty z zielonym oznaczeniem A lub B to te ważne w diecie, które warto włączyć do codziennego jadłospisu, ponieważ cechujące się wysoką wartością odżywczą. Natomiast oznaczenie pomarańczowe D oraz czerwone E sugeruje, że produkty te zawierają większą ilość składników, które powinno się ograniczać i należy je spożywać rzadziej lub w mniejszej ilości.

Na jakich produktach znajdziemy system Nutri-Score?

System Nutri-Score pojawia się na wybranych produktach, które mają na opakowaniu informację żywieniową, zawierającą informacje o zwartości składników odżywczych. Nie znajdziemy go na żywności medycznej specjalnego przeznaczenia, dla niemowląt, małych dzieci czy osób chorych.

System Nutri-Score polecany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) oraz Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka w Polsce. Nie został jednak zatwierdzony jako oświadczenie zdrowotne przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFAS). Nutri-Score jest systemem dobrowolnym w stosowaniu, który z czasem może zostać narzucony do stosowania w całej Unii Europejskiej.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}