Fontanny - ozdobne elementy architektury, nie są przeznaczone do kąpieli
24.06.2024
Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Mogą one powodować:
- reakcje alergiczne w postaci wysypki;
- grzybice stóp lub inne choroby skóry;
- zapalenia spojówek;
- zapalenia uszu;
- ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli;
- schorzenia dróg oddechowych;
- zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków;
- zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych;
- infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii.
Inne zanieczyszczenia obecne w wodzie fontannowej to te pochodzące z otoczenia, takie jak liście, pyłki, odchody ptaków i zwierząt domowych. Niekiedy również, zwłaszcza latem, fontanny miejskie są wykorzystywane przez osoby w kryzysie bezdomności jako umywalnie. Ponadto deszcze przenoszą do fontanny brud i kurz, który jest w powietrzu dużych miast, co skutkuje podwyższonymi stężeniami metali ciężkich w wodzie krążącej w fontannie. W przeciwieństwie do naturalnego zbiornika wodnego, fontanna nie ma zdolności samooczyszczania. Zanieczyszczenia osadzają się na dnie fontanny i staje się ono śliskie co dodatkowo zwiększa ryzyko poślizgnięcia się i urazów.
Dlatego ciesz się pięknem fontanny, ale nie wchodź do niej, nie myj się i nie pij z niej wody. Kąpieli zażywaj zawsze w miejscach do tego przeznaczonych, np. na kąpieliskach lub w basenach, w których woda jest pod stałym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.