W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Dzień Tornistra - 1 października

01.10.2023

Już po raz kolejny w dniu 1 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na wciąż aktualny problem zbyt ciężkich tornistrów uczniów, a wszelkie inicjatywy podejmowane w tym zakresie ukierunkowane są na profilaktykę wad postawy uczniów szkół podstawowych.

Ogólnopolski_Dzień_Tornistra_2023

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan. Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku. Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Jak dobrać tornister i odciążyć jego wagę?

Mamy kilka wskazówek:

✅Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany,  a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru.

✅Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.

❌Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar❗

✅Kupuj zeszyty w cienkich, tzw. miękkich okładkach; w miarę możliwości zamieniajmy grube zeszyty 82 lub więcej kartkowe na cieńsze, np. 16-32 kartkowe. Zwróć również uwagę na rodzaj materiału i wagę innych przyborów szkolnych,

✅Naucz dziecko prawidłowego pakowania tornistra, usuwania z niego rzeczy niepotrzebnych (w plecaku powinny się znaleźć wyłącznie te książki i zeszyty, które będą potrzebne następnego dnia),

✅Wpajaj dziecku zasady prawidłowego noszenia tornistra/plecaka (plecak/tornister powinien być noszony na plecach a nie na jednym ramieniu czy w ręce),

✅Systematycznie kontroluj co dziecko pakuje do tornistra/plecaka, czy nie ma w nim niepotrzebnych książek, ćwiczeń, zeszytów, czy też innych przedmiotów.

Rolą rodzica dziecka, zwłaszcza we wczesnym etapie edukacji jest stała kontrola zawartości tornistra oraz eliminacja przedmiotów zbędnych (zabawki, nadprogramowe książki, dodatkowe napoje itp.), które znacznie wpływają na ciężar tornistra.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}