Październik miesiącem ważenia tornistrów
Wyniki badań na temat szkodliwości ciężkich szkolnych tornistrów prowadzą do tych samych wniosków: nadmierne obciążanie młodego kręgosłupa to prosta droga do bólu pleców i poważniejszych schorzeń w przyszłości.
Zbyt ciężki plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku.
W ramach obchodzonego po raz pierwszy Ogólnopolskiego Dnia Tornistra pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu przeprowadzili pomiary wagi tornistrów w dwóch wyznaczonych placówkach.
Do analizy przyjęto proporcję wagi ciała dziecka do wagi tornistra oraz wiek dziecka. Wyniki kwalifikowano w 2 kategoriach – norma niska z wagą tornistrów do 10% masy ciała ucznia i norma wysoka z wagą tornistrów do 15% masy ciała ucznia. Jednakże zaleca się, aby waga tornistra nie przekraczała 10% masy ciała dziecka.
Badania wykazały, że u 49% uczniów waga tornistrów przekroczyła 10% masy ich ciała, a u 40% uczniów waga tornistrów przekroczyła 15% masy ich ciała. Uzyskane wyniki nie odbiegają od wyników badań przeprowadzanych w latach poprzednich, gdzie tornistry przekraczające 10 % masy ciała ucznia stwierdzono u 57% uczniów w 2017 roku i u 53% uczniów w 2016 roku.
Nadmierna waga plecaków-tornistrów wynika nie tylko z konieczności przynoszenia do szkoły podręczników szkolnych i zeszytów, ale również przedmiotów niezwiązanych z lekcjami (pamiętniki, dodatkowe piórniki, napoje w dużych butelkach, strój na WF lub podręczniki, które w danym dniu są niepotrzebne). Ponadto uczniowie często nie wypakowują z dnia na dzień swoich plecaków, tylko dorzucają kolejne książki.
Niemniej jednak należy zaznaczyć, iż waga samych książek i zeszytów niezbędnych w dniu w którym przeprowadzono badania wynosiła nawet 5 kg (uczniowie klasy VII).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzeczu po raz kolejny przekazał do nadzorowanych szkół zalecenia dotyczące odciążenie tornistrów szkolnych. Poniżej przedstawiamy kilka rad dla opiekunów, co robić, aby tornistry/plecaki dzieci były lżejsze:
- przed zakupem tornistra/plecaka skontrolujmy szelki, które powinny być mocne, szerokie i regulowane;
- tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany;
- kupujmy zeszyty w cienkich, tzw. miękkich okładkach; w miarę możliwości zamieniajmy grube zeszyty 82 lub więcej kartkowe na cieńsze, np. 16-32 kartkowe;
- na bieżąco sprawdzajmy zawartość piórnika;
- systematycznie kontrolujmy, co dziecko pakuje do tornistra/plecaka, czy nie ma w nim niepotrzebnych przedmiotów i materiałów;
- proponujmy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach.
Ponadto pamiętajmy, aby od pierwszej klasy uczyć dzieci racjonalnego pakowania tornistrów, usuwania z nich rzeczy niepotrzebnych. Plecak powinien być noszony na plecach, a nie na jednym ramieniu, czy w ręce.