Światowy Dzień bez Tytoniu !
31.05.2023
📆31 maja 2023 r. za sprawą WHO na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu (ang. World No Tobacco Day). W 2023 roku kampania prowadzona jest pod hasłem: „Potrzebujemy jedzenia, nie tytoniu”.
👩🏫Celem prowadzonych działań jest podniesienie świadomości na temat alternatywnej produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla rolników tytoniu oraz zachęcenie ich do uprawy zrównoważonych, pożywnych upraw. Kolejnym ważnym zadaniem kampanii jest ujawnienie działań przemysłu tytoniowego, zmierzających zastąpienia uprawy tytoniu zrównoważonymi uprawami, przyczyniając się w ten sposób do światowego kryzysu żywnościowego.
Uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego❗🚭🥗
Według raportu WHO M-POWER palenie tytoniu co roku jest przyczyną śmierci 5,4 mln osób rocznie. Dym tytoniowy to koktajl około 7000 pierwiastków i związków chemicznych. W związku z tym, z każdym zaciągnięciem się papierosem do organizmu trafia:
- około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210)
- liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk)
- liczne substancje pneumotoksyczne (cyjanowodór, lotne aldehydy, tlenki azotu, tlenek węgla, substancje smoliste)
- psychoaktywna nikotyna, która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu.
Taka mieszanka nie jest obojętna dla zdrowia. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia. Ma również przyczynowy związek z innymi schorzeniami (m.in. kataraktą, osteoporozą, paradontozą, chorobami układu pokarmowego), negatywnie wpływa na rozrodczość oraz wiąże się z powikłaniami w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym.
Specjalne diety, suplementacja czy nawet większa aktywność fizyczna nie są w stanie zniwelować szkód zdrowotnych powodowanych paleniem tytoniu.
Właśnie dlatego odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe!
Dodatkowo, ryzyko to będzie systematycznie malało z każdym dniem, a nawet godziną utrzymywanej abstynencji.
Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniży się tętno a ciśnienie krwi zacznie wracać do normy. Już po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Dalsze utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.
Nie zwlekaj i rzuć palenie!
Jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 lub 22 211 80 15.
Materiały
https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023https://www.youtube.com/watch?v=g-_pV79OIHY