W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2023

20.03.2023

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD, World Oral Health Day) – najważniejsze święto stomatologiczne, obchodzone 20 marca, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym oraz promowanie profilaktyki.

Baner_Światowy_Dzień_Zdrowia_Jamy_Ustnej

Wydarzenie w 2007 roku ustanowiła Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogólnego.Oficjalna strona obchodów: www.worldoralhealthday.orgW aktualnej formule Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest od 2013 roku. Początkowo, dokładnie w 2008 roku, ŚDZJU ustanowiono na 12 września, tak aby uhonorować dzień urodzin założyciela FDI  dr Charlesa Godona. Kilka lat później władze Światowej Federacji Dentystycznej uznały jednak, że w związku z cykliczną organizacją Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI we wrześniu (w każdym roku gospodarzem jest inny kraj, w 2016 była Polska) oraz licznymi obowiązkami w tym okresie, ŚDZJU należy przenieść na 20 marca.

W ramach kampanii FDI przygotowuje bezpłatne materiały informacyjne, broszury oraz plakaty do pobrania w różnych językach.

Rosnące obciążenie chorobami jamy ustnej wymaga działań na każdym poziomie: indywidualnym, rodzinnym  i społecznym.  Zatem Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na fakt, że o odpowiedniej higienie jamy ustnej należy pamiętać na co dzień. Tylko systematyczne działania przyniosą oczekiwany rezultat  i pozwolą zmienić złe nawyki społeczeństwa, a co za tym idzie przywrócą piękne, zdrowe uśmiechy.

Światowa Federacja Dentystyczna wskazuje, że próchnica zębów jest jedną  z najpowszechniejszych chorób na świecie i że aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej. Polskie dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” pokazują, że 99,9% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów.

Z kolei z raportu firmy badawczej Ipsos, opracowanego na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych podczas bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, który wspiera Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, wynika, że ponad 76% polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma problemy z próchnicą, natomiast w grupie dzieci w wieku 7-9 lat ten procent jest jeszcze wyższy i wynosi 79%.

W Polsce Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w 2023 roku będzie obchodzony pod hasłem „Bądź dumny ze swoich ust”.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Oto obowiązkowe minimum zasad prawidłowej higieny, które powinno się wdrożyć do codziennej profilaktyki.

  1. Staranne szczotkowanie zębów należy wykonywać rano i wieczorem (po ostatnim posiłku) celem usunięcia płytki nazębnej, która przede wszystkim ponosi odpowiedzialność za rozwój próchnicy oraz choroby dziąseł. W miarę możliwości dobrze jest jednak szczotkować zęby po każdym posiłku. Szczotkowanie nie powinno ograniczać się jedynie do zębów, lecz obejmować także dziąsła, podniebienie i język (gwarancja lepszego usunięcia wszelkich pozostałości jedzenia, a także zmniejszenie liczby bakterii w jamie ustnej).
  2. Pasta do zębów powinna być dostosowana do potrzeb - osobom dorosłym zaleca się stosowanie past bez obecności fluoru (gorsza wchłanialność w szkliwo niż u dzieci). Lepsze działanie od fluoru ma hydroksyapatyt. Ponadto pasta powinna być pozbawiona (m.in. siarczanów i laurosiarczanu sodu).
  3. Płyny do płukania ust powinny na stałe zagościć w profilaktyce - należy je stosować rano. Płyn dotrze do wszelkich miejsc, do których nie dotarły inne produkty do higieny jamy ustnej (nie tylko wspomaga działanie pasty do zębów, ale również dezynfekuje). Najlepiej wybierać płyny, które nie zawierają alkoholu (wysusza śluzówkę).
  4. Czyste przestrzenie zębowe odgrywają ważną rolę w profilaktyce. Do ich czyszczenia najlepiej jest użyć nitki dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora dentystycznego. Należy pamiętać, aby czyścić przestrzenie międzyzębowe regularnie i systematycznie.
  5. Czyszczenie języka w codziennej higienie jest istotne - biały nalot, który często gromadzi się na języku to siedlisko bakterii. Język najlepiej jest czyścić profesjonalnym czyścikiem do oczyszczania nalotu z języka.  
  6. W dbaniu o codzienną higienę jamy ustnej ważna jest także dieta, która powinna zawierać produkty mleczne, mięso, warzywa, owoce, zboża, oleje roślinne. Dostarczanie białek oraz składników mineralnych (wapń, fosfor, żelazo), jak i witamin (A, C, D) - wpływa na odpowiednią mineralizację oraz rozwój twardych tkanek zęba.

Pamiętaj! Zdrowe zęby nie tylko dodają urody, ale również pozwalają odpowiednio spożywać pokarmy i mówić. Prawidłowy stan jamy ustnej to gwarancja dobrego samopoczucia.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}