W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania Sekcji Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku

  1. Kontrola i nadzór nad jakością zdrowotną środków spożywczych (w tym żywnością genetycznie modyfikowaną-GMO, suplementami diety i środkami specjalnego przeznaczenia żywieniowego i żywnością z importu), dozwolonymi substancjami dodatkowymi, substancjami pomagającymi w przetwarzaniu i innymi składnikami żywności , w tym żywnością sprzedawaną ,,na odległość” przez internet oraz materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, jakością żywienia ludzi i kosmetykami.
  2. Kontrola i nadzór sanitarny nad warunkami w procesie produkcji i obrocie środkami spożywczymi, dozwolonymi substancjami dodatkowymi, substancjami pomagającymi w przetwarzaniu i innymi składnikami żywności, materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością oraz kosmetykami.
  3. Wydawanie decyzji administracyjnych, wdrażanie postępowania egzekucyjnego oraz wystąpienia do właściwych organów inspekcji o nakładanie kar pieniężnych.
  4. Udział w likwidacji i opracowaniu ognisk zbiorowych zatruć pokarmowych, akcjach przeciwpowodziowych i działaniach związanych z bioterroryzmem.
  5. Podejmowanie innych działań na rzecz polepszania jakości zdrowotnej środków spożywczych oraz jakości żywienia ludzi.
  6. Udział we wdrażaniu oraz sprawdzanie funkcjonowania Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (Hazard Analysis and Critical Control Point- HACCP) w podległych zakładach.
  7. Współudział w Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Żywnościowych i Środkach Żywienia Zwierząt (Rapid Alert System for Food and Feed- RASFF) oraz w Krajowym Systemie Informowania o Kosmetykach ( RAPEX).
  8. Realizacja planu poboru prób do badań w ramach urzędowej kontroli żywności oraz monitoringu krajowego.
  9. Wydawanie decyzji zatwierdzenia zakładów i zaświadczeń o wpisie do rejestru, decyzji o wykreśleniu z rejestru oraz odmowy wpisu do rejestru.
  10. Współdziałanie w opiniowaniu dokumentacji projektowej nowych obiektów oraz adoptowanych związanych z produkcją lub obrotem żywnością.
  11. Przyjmowanie i rozpatrywanie interwencji dotyczących złego stanu sanitarnego miejsc produkcji i obrotu żywnością lub niewłaściwej jakości żywności.
  12. Współpraca z innymi instytucjami kontrolującymi w zakresie bezpieczeństwa żywności, kosmetyków, materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością.
  13. Współudział nad zabezpieczeniem miejsc sprzedaży żywności podczas imprez masowych, zgromadzeń, zjazdów, pielgrzymek itp..
  14. Podnoszenie i ugruntowanie wiedzy pracowników sekcji poprzez organizowanie szkoleń wewnętrznych w sekcji, w razie potrzeby z udziałem radcy prawnego i innych zainteresowanych osób.
  15. Podejmowanie działań w zakresie określonym w przepisach o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
  16. Podejmowanie działań dotyczących podmiotów trudniących się produkcją lub obrotem tzw. ,,środków zastępczych”, współpraca w tym zakresie z organami Służby Celnej, Policji i Inspekcji Farmaceutycznej.
{"register":{"columns":[]}}