Dopalacze - fakty i mity
19.01.2024
Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających te substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Zażycie ich ma na celu wywołanie w organizmie efektu narkotycznego zbliżonego do efekt jaki wywołują substancje zdelegalizowanych.
Niebezpieczeństwo związane z zażywaniem dopalaczy wynika z faktu, iż są to nowe substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane. Co więcej, niezwykle łatwo je przedawkować, lekarze często nie wiedzą, jak postępować przy takim zatruciu.
Jak działają:
- Substancje stymulujące - powodują rozdrażnienie i trudności w koncentracji uwagi. Po kilku godzinach od zażycia pojawia się „zejście” objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, niepokojem, nudnościami, a w skrajnych przypadkach nieprzyjemnymi halucynacjami, najczęściej słuchowymi.
- Mieszanki ziołowe, kanabinoidy - zażycie ich prowadzi do efektów niepożądanych w postaci kołatania serca, uczucia duszności, zaburzeń orientacji, niepokoju, stanów lękowych.
- Halucynogeny - zażycie często prowadzi do „bad tripów”, czyli „złych podróży”, w trakcie których osoba zażywająca daną substancję doświadcza silnie obniżonego nastroju, lęków, uczucia zagrożenia, mogą też pojawić się zaburzenia osobowości i myśli samobójcze.
Mimo zapewnień producentów dopalaczy nie są one produktami pochodzenia naturalnego! Nowe narkotyki to nowe substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Substancje psychoaktywne na każdego działają inaczej. Zażywanie ich może spowodować sięganie po coraz bardziej uzależniające substancje. Osobie po zażyciu dopalaczy grożą: problemy z prawem, choroby psychiczne, a nawet śmierć!
Więcej o nowych narkotykach można się dowiedzieć korzystając ze strony www.dopalaczeinfo.pl
Komunikat GIS skierowany do rodziców i opiekunów https://www.gov.pl/web/gis/dopalacze-komunikat-dla-rodzicow-i-opiekunow
Można też skorzystać z bezpłatnej infolinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800
Opracowano w oparciu o materiały udostępnione przez GIS.