W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampanie informacyjne „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” 2023-2025 oraz „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”

19.06.2023

zdjęcie przedstawia uścisk dłoni, z prawej jest normalna ludzka dłoń, natomiast z lewej jest dłoń maszyny-cyborga, wypełniona cyfrowymi danymi

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) z siedzibą w Bilbao prowadzi kampanie informacyjne poświęcone bezpieczeństwu pracy we współpracy z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a koordynowane na szczeblu krajowym za pośrednictwem sieci krajowych punktów centralnych Agencji ( CIOP-PIB ). W ramach kampanii odbywają się konferencje, warsztaty i wystawy, prowadzona jest dystrybucja plakatów i materiałów informacyjnych. Wybrana dla danego roku tematyka nagłaśniana jest w mediach a informacje o niej są rozpowszechniane wśród społeczeństwa.

Kampanie „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” są  projektem na rzecz zwiększania świadomości zagadnień BHP. Jest to podstawowy sposób dotarcia do zakładów pracy w całej Europie. Kampanie na rzecz zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy odbywają się pod hasłem „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy”. 

W latach 2023 – 2025 prowadzona jest kampania „ Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która zwiększa świadomość na temat wpływu nowych technologii cyfrowych na pracę i miejsca pracy oraz związane z tym wyzwania i możliwości w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Stanowi ona również platformę wymiany dobrych praktyk.

Zgodnie z podejściem „wizja zero” do zgonów związanych z pracą, zawartym w strategicznych ramach UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027, jak również z celami europejskiej strategii cyfrowej, kampania dąży do włączenia BHP do szerszej debaty politycznej UE, a także uwzględnia aspekt płci oraz potrzeby określonych grup pracowników narażonych na większe ryzyko.

Kampania skupia się wokół pięciu obszarów priorytetowych:

  • Praca za pośrednictwem platform internetowych
  • Zaawansowana robotyka i sztuczna inteligencja
  • Praca zdalna
  • Inteligentne systemy cyfrowe
  • Zarządzanie pracownikami za pomocą sztucznej inteligencji

Kampania opiera się głównie na ustaleniach i zasobach zawartych w przeglądzie BHP dotyczącym cyfryzacji 2020-2023, lecz obejmuje również badania prowadzone przez EU-OSHA w innych dziedzinach, takich jak badania prognostyczne i przegląd BHP dotyczący wspierania zgodności.

Więcej informacji na stronie: https://osha.europa.eu/pl/

{"register":{"columns":[]}}