W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe Narkotyki

Dopalacze  w połączeniu z alkoholem lub innymi substancjami odurzającymi mogą powodować:

- porażenie ośrodka oddechowego i ośrodka krążenia,

- poważne zaburzenia rytmu serca do zatrzymania jego akcji włącznie,

- gwałtowne skoki ciśnienia prowadzące do utraty przytomności, udarów mózgu lub zawałów serca.

Pisane powyżej skutki zażywania dopalaczy mogą powodować nieodwracalne zmiany w organizmie młodego człowieka. Mimo iż, coraz więcej substancji psychoaktywnych wpisywanych jest na listę substancji zabronionych to dostęp do nich za pomocą Internetu nadal jest możliwy.



Jako że, dopalacze bardzo często trafiają do rąk uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nieświadomych zagrożeń spowodowanych ich zażyciem prezentujemy poniżej najczęściej występujące substancje psychoaktywne wchodzące w skład dopalaczy oraz powodowane przez nie działania niepożądane:

 

 

Benzylopiperazyna (BZP) – substancja psychoaktywna o działaniu stymulującym, pochodna piperazyny. Efekty działania BZP są bardzo podobne do amfetaminy i obejmują pobudzenie, euforię, zwiększenie koncentracji oraz ogólne uczucie przyjemności. Odbiór bodźców zewnętrznych jak dotyk czy muzyka może być zintensyfikowany pod wpływem BZP. Czas działania waha się zależnie od przyjętej dawki ale zwykle mieści się w granicach 6-10 godzin. Efekty uboczne działania  BZP to: drgawki, podniesienie temperatury ciała, uczucie zagubienia, psychozy, bezsenność (czasem mogąca trwać nawet 3 doby po przyjęciu dawki), tachykardia, mdłości, wymioty i bóle głowy. Opisano przypadek nefrotoksyczności po spożyciu 5 tabletek BZP, a także zgonów po spożyciu BZP w połączeniu z innymi substancjami psychoaktywnymi i alkoholem. 

 

TFMPP – substancja psychoaktywna o działaniu stymulującym, pochodna piperazyny. Podobnie jak znaczna większość substancji psychoaktywnych będących pochodnymi piperazyny, TFMPP (w połączeniu z BZP) powoduje wiele efektów ubocznych. Do najczęstszych należą: bezsenność, niepokój, mdłości i wymioty, bóle mięśni i głowy, drgawki, okresowa impotencja a rzadziej psychozy. Ciężko stwierdzić jednoznacznie które z tych efektów są spowodowane samym TFMPP.

 

 

- Mefedron – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu.. Efekty zażycia przypominają działanie amfetaminy lub ecstasy ale także ze względu na krótszy czas działania są porównywane do kokainy. Metabolity mefedronu są neurotoksyczne. Do kilku dni po zażyciu w moczu i pocie utrzymuje się bardzo nieprzyjemny zapach mefedronu. Zanotowane przypadki zgonu po zażyciu mefedronu były spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem krwi skutkującym wylewem. Po większych dawkach występują negatywne odczucia spowodowane zmęczeniem. Jest to substancja stosunkowo nowa i skutki jej zażywania nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że bardzo silnie uzależnia psychicznie. Po zażyciu nawet stosunkowo niewielkich dawek dosyć często zdarza się przejściowa utrata pamięci krótkotrwałej. Niektórymi ze skutków ubocznych mogą być: krwawienie z nosa, pieczenie nosa (przy aplikacji donosowej), halucynacje, nudności, wymioty, kłopoty z krążeniem krwi, wysypki, uczucie niepokoju, paranoja, nadpobudliwość i urojenia.
 

 

DLACZEGO MŁODZIEŻ SIĘGA PO DOPALACZE?
- aktualna moda,
- ciekawość,
- wpływ reklamy - dopalacze jako bezpieczniejsza alternatywa narkotyków,
- chęć zaimponowania rówieśnikom,
- łatwiejszy dostęp do dopalaczy niż do innych środków nielegalnych

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW DZIECI I MŁODZIEŻY:
- nagłe wyjścia,
- tejemnice,
- niechęć do rozmów,
- zamykanie się w swoim pokoju,
- izolowanie się od innych domowników,
- ataki złości, agresja
- kłamstwa
- nagłe wyjścia z domu, późne powroty do domu
- częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek zapachowych, odświeżaczy powietrza

 

Więcej na:
www.dopalaczeinfo.pl

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 08:29 Paulina Grzelczak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Paulina Grzelczak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Nowe Narkotyki 2.0 26.06.2024 11:13 Paulina Bochm
Nowe Narkotyki 1.0 11.10.2021 08:29 Paulina Grzelczak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}