Norowirusy na obozie
18.08.2021
Norowirusy są przyczyną dwóch ognisk zakażeń pokarmowych uczestników letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie miasta Mrągowa.
Pierwsze ognisko miało miejsce w dniach od 09.08.2021 do 15.08.2021 zachorowało 78 dzieci i 7 opiekunów. Hospitalizowano 28 dzieci i 1 osobę dorosłą. W większości przypadków po upływie jednej doby dzieci zostały wypisane z placówek medycznych. Łączna liczba osób w całym obiekcie to 226 uczestników i 23 opiekunów.
W dniu 16.08.2021 PSSE otrzymało informację o występowaniu objawów głównie wymiotów wśród uczestników akcji letniej dzieci i młodzieży z następnego obiektu. Tutaj także w przeważającej większości wystąpiły wymioty i bóle brzucha. Samopoczucie chorych poprawiało się po kilki godzinach. Do chwili obecnej objawy wystąpiły u 59 dzieci i 5 trenerów. Nikt nie był hospitalizowany. Łączna Liczba osób w obiekcie to 311 uczestników i 33 opiekunów.
Norowirus jest także przyczyną zachorowań na obozie żeglarskim na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Spośród 80 uczestników pływających po jeziorach mazurskich, żywiących się we własnym zakresie i nocujących na łodziach objawy wystąpiły u 8 osób 6 z nich było hospitalizowanych.
Norowirus jest obecnie dominującym patogenem przewodu pokarmowego u dzieci. Jego cechą jest wysoka zakaźność. Źródłem zakażenia może być bezpośredni kontakt z osobą chorą (osoby chore wydalają olbrzymie ilości np. w kale nawet 10 11/g) lub rekonwalescentem (średnio 7 dni po ustąpieniu objawów). Duże znaczenie w rozprzestrzenianiu się patogenu ma także styczność z zakażoną powierzchnią (toalety, klamki, meble) lub przedmiotami znajdującymi się w otoczeniu chorych. Można zakazić się przez skażoną żywność i wodę a także wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu. Dawka zakażająca może być mniejsza niż 10 cząstek norowirusa. Wyzdrowienie następuję najczęściej po upływie 1-3 dni. W Polsce po raz pierwszy badanie chorych w ogniskach w kierunku zakażeń norowirusami przeprowadzono w 2004 roku. Od tej pory obserwuje się systematyczny wzrost zakażeń.
Sposoby zapobiegania zakażeniom norowirusowym:
bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej.
systematyczna dezynfekcja skażonych wirusem powierzchni.
odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.
Źródło informacji o norowirusach: https://www.gov.pl/web/gis/norowirusy