Światowy Dzień Zdrowia 2024
05.04.2024
Światowy Dzień Zdrowia to też dobry moment, aby o zdrowiu porozmawiać, zwolnić na chwilę i zadbać o siebie. Zdrowie to nie tylko stan braku choroby, to także harmonijne i zbalansowane funkcjonowanie w każdej sferze życia.
Tegoroczne hasło „Moje zdrowie, moje prawo” zostało wybrane, aby bronić praw dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, godnych warunków pracy czy wolności od dyskryminacji. Temat ten został wybrany tak, aby zapewnić każdemu obywatelowi prawo dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji oraz informacji.
Światowy Dzień Zdrowia to także dobry moment, aby zadbać o swoje zdrowie. Zdrowie, to według definicji ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia w 1946 roku, całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niedomagania. Nasze zdrowie zależy od wielu czynników, na wiele z nich mamy wpływ i możemy je kontrolować.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, badaj się regularnie!
Badania i opieka profilaktyczna zmniejszają ryzyko chorób, niepełnosprawności i pomagają wykryć schorzenia we wczesnym stadium. W praktyce – pozwalają na dłuższe i szczęśliwsze życie.
Do najważniejszych badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie, należą:
- badania krwi (w tym morfologia, profil lipidowy, parametry enzymów wątrobowych, poziom glukozy i inne - zależne od stanu i dolegliwości wykazywanych przez pacjenta;
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi;
- badania ogólne moczu i kału;
- badania przesiewowe i obrazowe dla kobiet: w tym cytologia, USG transwaginalne, USG piersi i/lub mammografia);
- badania przesiewowe i obrazowe dla mężczyzn: poziom PSA we krwi, badanie prostaty i jąder (przy wskazaniach);
- badanie znamion i pieprzyków (badanie dermatoskopowe).
Przypominamy również o dwunastu sposobach na zdrowie według Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, które są gotową instrukcją podpowiadającą, w jaki sposób zachować zdrowie oraz poprawić jego stan.:
- Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
- Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne: (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium.
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
- Kobiety powinny pamiętać o tym, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią, hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
- Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet).
Warto w tych dniach zastanowić się nad wdrożeniem zdrowych nawyków, wykonaniem profilaktycznych badań, a także nad przekładaną z miesiąca na miesiąc diagnostyką lub modyfikacją leczenia konkretnych chorób.