Zdrowe wakacje 2023
07.07.2023
Zdrowe wakacje - pierwsze dwa tygodnie za Nami!
Od dwóch tygodniu trwają wakacje, a pogoda dopisuje.
Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Powinieneś w tym czasie zachować szczególne środki ostrożności:
- kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
- wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
- zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
- unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
- unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
- spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
- chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
- nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
- leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
Wysoka temperatura oraz nieprzestrzeganie właściwych warunków sanitarnych przy produkcji żywności oraz przy przechowywaniu jak i konsumpcji może doprowadzić do chorób związanych z przewodem pokarmowym. Dlatego, też należy przestrzegać zasady zdrowego postępowania z żywnością podczas:
- przechowywania: zakupy należy transportować w specjalnych torbach chłodniczych oraz zachować jak najkrótszy czas transportu. Po dotarciu do domu należy bezzwłocznie przenieść produkty spożywcze (zwłaszcza nabiał i mięso) do miejsc wskazanych z zaleceniami producenta. Pozostawienie produktów w innych warunkach może doprowadzić do ich zepsucia.
- lodówka: produkty nietrwałe mikrobiologicznie należy przechowywać w lodówce. Na górnej półce powinny znajdować się dżemy, jogurty, śmietany, masła, na środkowej produkty, które szybciej się psują, np. sery, twarogi, wędliny, gotowe dania, natomiast na niższej półce surowe mięsa i ryby. W szufladach powinny być przechowywane owoce i warzywa oraz twarde sery.
- schładzanie i zamrażanie: jedną z metod przedłużenia trwałości produktu jest ich zamrażanie. Przed zamrożeniem produkty powinny być schłodzone. Należy pamiętać, że produkty raz rozmrożone nie mogą być powtórnie zamrożone z uwagi na rozwój niepożądanej mikroflory chorobotwórczej. Dlatego, należy zamrażać produkty, które później zostaną poddane obróbce termicznej (gotowaniu lub smażeniu).
- napoje: wysoka temperatura może wpływać na szybszą fermentację napojów. Dlatego nie należy pozostawiać napojów w ciepłych miejscach.
- higiena: trzeba pamiętać o częstym myciu rąk, warzyw i owoców (przed spożyciem), myciu naczyń i wyposażenia.
- etykiety: świadomie czytać etykiety produktów, ponieważ zawierają informacje nt. warunków przechowywania produktów, terminu przydatności do spożycia, sposobu przygotowania lub stosowania.
W przypadku korzystania z punktów fast-food należy zwracać uwagę na personel, który przygotowuje posiłki, czy ubrany jest w czystą odzież ochronną, przygotowując posiłki przestrzega higieny, przeprowadza zabiegi mycia rąk jak również na jakość żywności czy wygląda świeżo i pachnie charakterystycznie dla danego produktu.
Wysoka temperatura sprzyja kupowaniu w dużych ilościach wody i napojów. One również mają własne wymagania w zakresie przechowywania. Zwróć uwagę, że producent wskazuje aby napoje i wody przechowywać w miejscu suchym i chłodnym oraz chronić przed działaniem promieni słonecznych. Dlatego zwracaj uwagę kupując napoje, w jaki sposób są przechowywane i eksponowane, zwłaszcza podczas sprzedaży prowadzonej z ulicznych straganów.
Niestosowanie się do powyższych zaleceń tym bardziej w sezonie letnim, kiedy są wysokie temperatury powietrza sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów tj.: salmonelli, gronkowcom, pałeczkom jadu kiełbasianego może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Objawami zatrucia pokarmowego są wysoka gorączka, biegunka, bóle brzucha, mdłości i wymioty.
Dlatego, też ważnym elementem funkcjonowania organizmu jest spożywanie posiłków zdrowych: świeżych, wolnych od zanieczyszczeń.
Uważaj na barszcz Sosnowskiego!
Barszcz Sosnowskiego to roślina toksyczna sprowadzona do Polski z Kaukazu. Zwykle sięga
kilku metrów wysokości. Na jej łodydze znajdują się włoski, które wydzielają toksynę niebezpieczną dla zdrowia człowieka. Pod wpływem promieni słonecznych UVA i UVB wywołuje oparzenia II i III stopnia.
Już przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!
Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).
Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy
- zapalenie spojówek.
W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie czasu mogą pozostać widoczne blizny
Jak się ustrzec przed poparzeniem:
- nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
- nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal bluszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
- w upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otoczenia, które mogą osadzać się na skórze.