W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POLIOMYELITIS - ostra choroba zakaźna wywołana przez poliowirusy

10.10.2023

Polio

Apel do rodziców

 

Szanowni Państwo,

zwracam się do Państwa z gorącym apelem, o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne. Choroby nie znają granic. Obecna sytuacja geopolityczna związana z agresją Rosji na Ukrainę i masowego przemieszczania się ludności powoduje, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Stan zaszczepienia dzieci w Ukrainie jest zróżnicowany w zależności od grupy wiekowej i regionu kraju, waha się od ok. 60% do 99% i jest niższy niż w Polsce. Zgodnie z danymi WHO w 2020 roku w Ukrainie zaszczepienie przeciw odrze wynosiło 81,9 proc., przeciw poliomyelitis – 84,2 proc., przeciw krztuścowi – 81,3 proc., a przeciw WZW B – 80,9 proc. To oznacza, że do osiągnięcia 90-95 proc. wyszczepienia, koniecznego do osiągnięcia odporności zbiorowej, droga jest daleka.

Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. Epidemie występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze (lata 1955-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji.

Obecnie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w Regionie Europejskim WHO w 2018 roku odnotowano 3-krotnie więcej zachorowań w porównaniu do 2017 roku i 15-krotnie więcej w porównaniu do 2016 roku. Zdecydowana większość osób chorych nie była zaszczepiona. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało najnowszy raport na temat epidemiologii odry w krajach UE. W 2022 roku 15 krajów zgłosiło łącznie 127 przypadków odry, większość tych zgłoszeń (77%) pochodziła z 5 krajów: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch i Polski.

Według danych opublikowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego w 2018 r. w Polsce zarejestrowano 339 przypadków zachorowań na odrę, w 2019 zgłoszono ich 1502 (!). W latach 2020-2022 łącznie zgłoszono 70 przypadków zachorowań na odrę, co związane było z wprowadzeniem restrykcji i obostrzeń w związku z pandemią oraz z ograniczonym dostępem do opieki medycznej. Zdecydowana większość osób chorych nie była zaszczepiona. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, w skrajnych przypadkach prowadzących do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione w tym dzieci do 13 miesiąca życia czy też inne osoby, które z różnych przyczyn nie mogły zostać poddane szczepieniu.

 

W 2021 roku informowano o niepokojącej sytuacji dotyczącej poliomyelitis w Ukrainie. Wykryto 2 przypadki porażenia kończyn wywołanego zakażeniem wirusem polio VDPV2, tj. wirusem typu 2 pochodzenia szczepionkowego. Zakażenie wykryto jeszcze u 19 osób, u których nie występowały objawy paraliżu. Wirus dzikiego szczepu w żywej szczepionce przeciw polio jest niegroźny dla człowieka, nie jest w stanie wywołać choroby. Jednak w sytuacji, kiedy przenosi się do środowiska (np. ścieków), po kolejnych pasażach, zazwyczaj drogą pokarmową na niezaszczepioną osobę, a z niej na kolejną i kolejną osobę, ulega wówczas zmianom i po jakimś czasie może odzyskać swoją częściową zjadliwość, zdolność do zakażania i wywoływania choroby. W marcu 2023 roku wykryto wirusy polio pochodzenia szczepionkowego w ściekach na terenie Polski (!). Poliomyelitis stanowiło w przeszłości znaczne obciążenie dla społeczeństwa. Przed wprowadzeniem szczepień choroba Heinego-Medina rocznie powodowała tysiące zgonów oraz kilkanaście tysięcy przypadków trwałego inwalidztwa u dzieci w wieku szkolnym na świecie. Od 1988 roku prowadzony jest Światowy Program Eradykacji Poliomyelitis. W ramach tego programu organizuje się masowe akcje szczepień w krajach o słabszej infrastrukturze oraz kontynuuje się szczepienia we wszystkich krajach świata, w których wyeliminowano już zachorowania. Dzięki Programowi udało się ograniczyć liczbę zachorowań o 99%, z szacowanych 350 tysięcy w 1988 r. w 125 krajach endemicznych do 151 potwierdzonych zachorowań w 2020 r. w dwóch krajach (Pakistan, Afganistan). W Polsce ostatni przypadek poliomyelitis miał miejsce ponad 40 lat temu.

Gwarancją bezpieczeństwa Państwa dzieci jest poddanie ich szczepieniom ochronnym. Podniesie to również znacząco poziom bezpieczeństwa innych osób, niezaszczepionych z powodu wskazań medycznych. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć ilość zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Pragnę zaapelować, byście Państwo, jako Rodzice odpowiedzialni za zdrowie swoich Dzieci, ponownie przenalizowali zasadność zaszczepienia swojego Dziecka, w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Proszę pamiętać, iż pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla Jego zdrowia. Licząc na Państwa rozwagę, proszę o dokonanie wyboru i podjęcie pozytywnej decyzji o zaszczepieniu swojego Dziecka w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć".

 

Z wyrazami szacunku

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myślenicach

Materiały

Polio
A4​_​_​_polio​_pl.pdf 0.58MB
{"register":{"columns":[]}}