W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania EFSA

EFSA

Kampania #Safe2EatEU

Celem #Safe2EatEU jest zwiększanie świadomości na temat bezpieczeństwa żywności w Europie. Kampania ma też pomagać w zrozumieniu, jak podejmować świadome decyzje dotyczące tego, jaką żywność kupować, spożywać oraz z jakich produktów spożywczych korzystać w bezpieczny i zdrowy sposób każdego dnia.

Europejczycy należą do grona najlepiej chronionych i poinformowanych konsumentów żywności na świecie. Naukowcy z całej Unii Europejskiej analizują dane naukowe i badania w celu oceny ryzyka związanego z żywnością, zaś odpowiednie organy tworzą regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa produktów dostępnych na rynkach i w sklepach. Unijny system bezpieczeństwa żywności gwarantuje, że każdy mieszkaniec Europy ma prawo dowiedzieć się, w jaki sposób żywność, którą spożywa, jest produkowana, przetwarzana, pakowana, etykietowana i sprzedawana.

Prowadzona już czwarty rok kampania skupia się na trzech kluczowych obszarach: higienie żywności, chorobach przenoszonych przez zanieczyszczoną żywność oraz suplementach diety.

1. Higiena żywności

Należy pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które koncentrują się na utrzymywaniu wszystkiego w czystości, odpowiednim przechowywaniu i dokładnym gotowaniu żywności. Ważne jest również, aby rozdzielać żywność przyrządzoną od tej surowej.

2. Choroby przenoszone przez zanieczyszczoną żywność

Większość przypadków zatrucia pokarmowego jest wywoływana przez bakterię pochodzącą z surowej żywności, która weszła w kontakt z żywnością gotową do spożycia. Salmonella jest rodzajem bakterii, która u ludzi może wywoływać chorobę nazywaną salmonellozą. Jest częstą przyczyną występowania chorób przenoszonych przez żywność, a każdego roku w Europie odnotowuje się ponad 91 000 przypadków salmonellozy. W żywności salmonella występuje głównie w jajach i surowym mięsie świń, indyków i kurcząt. Może się rozprzestrzeniać wśród ludzi za pośrednictwem zakażonej żywności.

3. Suplementy diety

Suplementy diety to nie leki, a środki spożywcze przeznaczone do uzupełnienia codziennej diety. Nie powinny być postrzegane jako substytut odpowiednio zbilansowanej diety.

Bądź świadomym konsumentem: nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich.

Wybieraj rozważnie: kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł.

Nie spożywaj na zapas: suplementy diety zażywaj tylko w uzasadnionych przypadkach.

Uważaj na interakcje: suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków.

 

Więcej informacji na temat kampanii: https://www.efsa.europa.eu/en/safe2eat

Materiały

plakat Ty też masz wpływ na bezpieczeństwo żywności
plakat​_​_​_zywnosc​_v3.pdf 1.75MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}