Szczepienia przeciw HPV
Europejski Tydzień Szczepień – szczepienia przeciw HPV
Wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.
Zakażenie HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową na świecie, 80% osób aktywnych seksualnie zakaża się wirusem HPV w którymś momencie życia.
Wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Rak szyjki macicy to czwarty na świecie, piąty w Europie i siódmy w Polsce nowotwór kobiet. Szczepienie skutecznie chroni przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami. Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV. Dlatego najlepiej podać ją przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych
Komu przysługują bezpłatne szczepionki przeciw HPV?
- Dziewczęta i chłopcy po ukończeniu 11 roku życia do ukończenia 14 roku życia. (bezpłatna szczepionka Cervarix lub Gardasil9)
- Dzieci w wieku > 9 lat i < 18 roku życia.
(bezpłatna szczepionka Cervarix)
- Dorośli (szczepionka Cervarix 50% refundacji).
Jak zaszczepić dziecko?
Możesz umówić dziecko na szczepienie przeciw HPV:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez aplikację mojeIKP
- przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00–18.00)
- w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Więcej informacji: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/