W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświetlenie w szkołach i placówkach

026

WYMAGANIA ODNOŚNIE OŚWIETLENIA W SZKOŁACH REGULUJĄ NASTĘPUJĄCE AKTY PRAWNE:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2020 poz. 1604).

§ 9.1 W pomieszczeniach szkoły i placówki zapewnia się właściwe oświetlenie, wentylację i ogrzewanie.

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650).

§ 26.2 Niezależnie od oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.

Pamiętajmy, że pomieszczenia dydaktyczne w placówkach oświatowych oświetla się światłem naturalnym, a w przypadku jego niedoborów (zachmurzenie, krótki dzień, późna pora popołudniowa) oświetleniem sztucznym. Ze względu na fakt, że większość ludzi jest praworęcznych, strumień światła naturalnego powinien padać z lewej strony.

Przypominamy, że dobre oświetlenie w miejscu pracy jest niezbędne do wykonywania powierzonych zadań w komfortowy i jakościowy sposób. Nie inaczej jest z nauką w szkole lub przedszkolu. 

Niewłaściwe, zbyt słabe lub zbyt intensywne światło, może powodować dyskomfort, zmęczenie psychiczne, a także utrudniać skupienie. Nieprawidłowo dobrane oprawy oświetleniowe powodują:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie wzroku,
  • zmniejszenie ostrości widzenia,
  • pogorszenie samopoczucia i zmniejszenie wydajności pracy,
  • zwiększenie ryzyka wypadku,
  • uczucie chronicznego zmęczenia.

Właściwe oświetlenie ułatwia wykonywanie pracy, zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne oraz  zapobiega przedwczesnemu pogorszeniu się wzroku. Obok funkcji praktycznych oświetlenie wpływa na samopoczucie i nastrój człowieka, ma także bezpośredni wpływ na jego  zdrowie.

Dokumentem potwierdzającym prawidłowe oświetlenie w placówce jest Protokół z pomiarów natężenia oświetlenia sztucznego wykonany w poszczególnych pomieszczeniach.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.02.2025 11:06 Mateusz Bodak
Pierwsza publikacja:
26.02.2025 11:06 Mateusz Bodak