W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2024

21.11.2024

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia corocznie przypada w trzeci czwartek listopada i jest okazją do promowania zdrowego stylu życia bez palenia i zachęcenia osób palących do zerwania z nałogiem.

Uzależnienie od nikotyny stanowi nadal bardzo poważny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Nowym wyzwaniem jest coraz większa popularność e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu  szczególnie wśród nastolatków. Badanie PolNicoYouth  wykazało, iż wśród młodzieży codzienne używanie e- papierosów wyprzedziło tradycyjne wyroby tytoniowe. Niepokojącym jest też fakt, że systematycznie obniża się wiek inicjacji tytoniowej. Po papierosy sięga młodzież w coraz młodszym wieku.

Szkodliwość palenia tytoniu

Szkodliwość palenia tytoniu jest niepodważalna. Używanie produktów zawierających nikotynę jest jednym z głównych problemów zdrowia publicznego i czynników ryzyka odpowiedzialnych za przedwczesną umieralność z powodu chorób niezakaźnych. Większość szkodliwych skutków palenia tytoniu ujawnia się dopiero po wielu latach od rozpoczęcia palenia. Oznacza to, że dzisiejsza konsumpcja tytoniu w społeczeństwie znajdzie swoje odzwierciedlenie w epidemii chorób związanych z paleniem za kilkanaście lat.

W dymie tytoniowym znajduje mnóstwo substancji szkodliwych dla zdrowia, z czego znaczna część to substancje onkogenne.  W papierosach znajdują się substancje szkodliwe takie jak: tlenek węgla, aceton, amoniak,  arsen cyjanowodór, polon, chlorek winylu, kadm, fenol i nikotyna, która odpowiada za powstanie uzależnienia.

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne, które obejmują niemal każdy z narządów organizmu. Nawet krótkotrwałe narażenie na dym tytoniowy powoduje choroby sercowo-naczyniowe i oddechowe, w tym chorobę wieńcową, raka płuca, POCP Wśród kobiet w ciąży narażonych na dym papierosowy istnieje zwiększone ryzyko poronień, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodka. Udowodniony jest również związek pomiędzy wpływem tytoniu a niektórymi schorzeniami wśród dzieci, np. choroby ucha środkowego, zaburzenia oddechowe i uszkodzenia płuc, zespół nagłego zgonu niemowląt.

Nowatorskie wyroby tytoniowe

 W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono nowe produkty takie jak e-papierosy oraz tytoń podgrzewany. Przyczyniło się to do powstania nowych grup konsumentów wyrobów nikotynowych, które są najpopularniejsze wśród młodzieży i młodych dorosłych. Produkty te szybko zyskały na popularności i stanowią  tzw. alternatywne systemy dostarczania nikotyny. Nikotyna niezależnie czy  zawarta jest  w papierosach tradycyjnych, e- papierosach czy tytoniu podgrzewanym tak samo uzależnia i powoduje zmiany w mózgu, odpowiada za choroby układu krążenia, tworzenie się zakrzepów, udarów mózgu oraz zawałów serca, za zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych takich jak: trzustka, nerki i pęcherz moczowy. Dlatego niezależnie jakiego produktu używasz, warto rzucić palenie. Pomoc w rzucaniu palenia można uzyskać w Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Opocznie na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Opocznie zorganizowała stoisko informacyjno-edukacyjne z punktem pomiaru stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Poprzez tę akcję chcieliśmy przyczynić się do wzrostu świadomości zdrowotnej naszej społeczności.

Materiały

Jak łatwo rzucić palenie
{"register":{"columns":[]}}