W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu - 31 maja


Światowy Dzień bez Tytoniu - 31 maja

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na powszechny problem uzależnienia od tytoniu. Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu jest – „Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego”.

Światowy Dzień bez Tytoniu jest dobrą okazją do rozmów na temat uzależnienia, szczególnie teraz

w dobie panującej epidemii koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia wydała raport, w którym analizuje wpływ palenia papierosów na przebieg COVID-19. Badania sugerują, że palenie tytoniu może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia u osób z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Słabszy system krążenia u pacjentów z COVID-19, którzy palą lub palili papierosy, może powodować, że są oni bardziej podatni na ciężkie objawy i narażeni na śmierć w wyniku powikłań po infekcji. Rzucenie palenia może przyczynić się do tego, że organizm lepiej poradzi sobie z objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

WHO rekomenduje rzucenie palenia, nie tylko ze względu na pandemię COVID-19, ale dla ogólnej poprawy zdrowia.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne są niemal natychmiast:

  • w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi;

  • w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu. Zmniejsza się ryzyko zawału serca;

  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc;

  • rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących;

  • w okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących;

  • piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

Rzucenie palenia to same korzyści, im dłużej nie palisz, w tym lepszej kondycji jest twój organizm. Walka z nałogiem może być trudna, jednak warto zmienić styl życia i konsekwentnie dbać o stan swojego zdrowia. Światowy Dzień bez Tytoniu jest świetną okazją do zerwania z nałogiem.

Nie pozwól, aby tytoń zapierał ci dech w piersi!

{"register":{"columns":[]}}