ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU - 31 MAJA
W 2023 r. obchody Światowego Dnia bez Tytoniu koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego. Hasło przewodnie tegorocznej kampanii brzmi: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”.
Obecnie tytoń jest uprawiany w ponad 125 krajach jako uprawa dochodowa na obszarze ok. 4 milionów hektarów. Szkodliwy wpływ upraw na środowisko jest szczególnie widoczny w krajach o niskich i średnich dochodach.
Uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska, takich jak źródła wody, lasy, rośliny i gatunki zwierząt.
Ograniczenie uprawy i spożycia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą na osiągnięcie korzyści nie tylko zdrowotnych, ale również ekologicznych, ekonomicznych i społecznych.
Kampania Światowego Dnia Bez Tytoniu 2023 prowadzona przez WHO zachęca rządy do zaprzestania dopłat do upraw tytoniu i wykorzystania zgromadzonych w ten sposób oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywieniowe ludności.
Przemysł tytoniowy często broni się argumentami, że uprawa tytoniu to podstawowe źródło utrzymania rolników i nie da się tego zastąpić. Jest to jednak dalekie od prawdy - przez używanie nawozów i pestycydów, ludzie zajmujący się uprawą tytoniu często zapadają na poważne choroby. Wśród chorych z powodu zatrucia środowiska i niesprzyjających warunków środowiska pracy są również dzieci, nierzadko również pracujące przy uprawach.
Według szacunków ONZ - grunty, które dotychczas używane są do uprawy tytoniu można użyć korzystniej, by osiągnąć kolejny cel ONZ „0 głodu na świecie”.
Więcej informacji na stronie WHO: