ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2024
Od 1991 roku, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysłodawcą był amerykański dziennikarz Lynna Smith, który zaapelował do swoich czytelników o zaprzestanie palenia chociaż na jeden dzień. Dwa lata później, za namową Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, prawie milion Amerykanów rzuciło palenie na jeden dzień. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Ideą obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.
Skutki palenia papierosów
Palenie papierosów przypomina grę w rosyjską ruletkę: nikt z biorących w niej udział nie jest bezpieczny. Na pewno ktoś zginie, nie wiadomo tylko kiedy i kto.
Nałóg ten powoduje liczne choroby odtytoniowe i obejmują one: 15 rodzajów nowotworów, kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Większość przypadków zachorowań na raka płuc i POChP (przewlekła obstrukcyjna choroba płuc) powiązane jest z paleniem papierosów. W Polsce najważniejszy problem zdrowotny od lat stanowią przewlekłe choroby niezakaźne spowodowane paleniem tytoniu i biernego wdychania dymu tytoniowego. Dodatkowo palenie zwiększa ryzyko niepłodności oraz zaburzeń w przebiegu ciąży, takich jak nieprawidłowy rozwój płodu czy poronienia, rośnie również ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci noworodka. Wczesna inicjacja nikotynowa skutkuje tym, że dłużej jest się nałogowym palaczem, co w konsekwencji zwiększa ryzyko rozwoju chorób odtytoniowych w przyszłości. Badania wskazują, że młodzież paląca nałogowo osiąga też gorsze wyniki w nauce oraz sporcie.
E-papierosy
Część osób palących tradycyjne wyroby nikotynowe zamiast rzucić palenie całkowicie sięga po e-papierosy. Są one atrakcyjne wizualnie, przyciągają uwagę dzieci i młodzieży kolorowym opakowaniem oraz ciekawymi smakami np. gumy balonowej. Jak pokazują statystyki po papierosy tradycyjne i e-papierosy sięgają coraz młodsze osoby, nawet uczniowie młodszych klas szkół podstawowych. Najnowszym zagrożeniem dla młodzieży są e-papierosy jednorazowego użytku, które mają mocniejsze działanie uzależniające niż tradycyjne papierosy i pierwsze e-papierosy, ponieważ stosuje się w nich sole nikotynowe. Jednorazowe e-papierosy dostarczają też większe stężenia nikotyny, przy jednorazowym zaciągnięciu się dymem.
Wśród młodzieży z 16% w 2019 r do 29,5% w 2022 r. wzrosła częstość używania e-papierosów.
E-papierosy, podgrzewacze tytoniu czy woreczki nikotynowe nie należą do metod rzucania palenia.
CHCESZ RZUCIĆ PALENIE? NIE ZWLEKAJ, ZACZNIJ JUŻ DZIŚ!
Rzuć palnie w 3 krokach!
- Motywacja!
Niezależnie od motywacji, każdy powód do rzucenia palenia papierosów jest dobry.
Jest ona warunkiem koniecznym, aby odnieść sukces. Pamiętajmy, że mamy wpływ na proces utrzymania oraz rozbudowania motywacji. Jest wiele powodów, aby rzucić palenie, jednak tylko Ty wiesz dlaczego jest to ważne właśnie dla Ciebie. W chwilach zwątpienia wyobraź sobie swoje życie bez nałogu. Zastanów się co się w nim zmieni, czego będzie więcej, jak się będziesz czuł. Zapisz wszystkie miłe wyobrażenia. Przypomnij sobie o nich w chwili gdy będziesz chciał sięgnąć po papierosa.
- Zadbaj o wsparcie!
Łatwiej podjąć się wyzwania zerwania z nałogiem, gdy nasze najbliższe otoczenie kibicuje naszej decyzji. Uzależnienie od nikotyny jest chorobą. Specjaliści pomogą w doborze leków łagodzących objawy odstawienia nikotyny. W aptekach dostępne są preparaty zawierające terapeutyczną nikotynę w postaci: gum, plastrów, pastylek czy sprayu.
- Nie poddawaj się!
Udało ci się nie palić przez tydzień? To świetnie! Jesteś na dobrej drodze do całkowitego zaprzestania palenia. Jednak do nałogu można wrócić nawet po wielu latach. Jeśli zdarzy
Ci się ,,wpadka” i zapalisz pierwszego papierosa po dłuższym okresie nie palenia nie traktuj tego jak porażki, tylko jak etap na swojej drodze do całkowitego pokonania nałogu. Nie próbuj palić ,,w sposób kontrolowany”, czy ,,tylko jeden papieros na dobę” Uzależnienie jest chorobą przewlekłą i niestety nawet jeden papieros zapalony po jakimś tam czasie może spowodować, że na nowo wpadniemy w szpony nałogu.
Walkę z nałogiem wygrywa każdy, kto rzuci palenie. I Ty możesz wygrać walkę o swoje zdrowie, przestać ,,puszczać z dymem” swoje zdrowie, pieniądze i poczuć piękno życia bez nałogu.
Pamiętaj, że nie jesteś sam. Specjaliści i eksperci Ci w tym pomogą!
Uzyskaj pomoc w rzuceniu palenia dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
tel. 801 108 108 lub wejdź na stronę www.jakrzucićpalenie.pl