Aktywność fizyczna #latozsanepidem
18.07.2023
#latozsanepidem
Dzisiejsze społeczeństwo boryka się z plagą chorób cywilizacyjnych. Jedną z ich przyczyn jest brak regularnej aktywności fizycznej. Ruch bowiem nie tylko wzmacnia ciało, ale także poprawia nastrój. Aktywność fizyczna i właściwa dieta to 2 podstawowe czynniki, które odpowiadają za zachowanie zdrowia oraz prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny oraz społeczny.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje aktywność fizyczną jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga nakładu energii. Określa też szczegółowo, ile czasu powinniśmy poświęcać na aktywność fizyczną, zwracając jednocześnie uwagę na prosty fakt, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna.
Zgodnie z rekomendacjami WHO dorośli powinni wykonywać aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez 150-300 minut tygodniowo lub intensywnie przez 75-150 minut. Dzieciom i młodzieży zaleca się średnio 60 minut dziennej aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej. Ponadto dla wszystkich grup wiekowych rekomendowane są regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, w przypadku dzieci co najmniej 3 razy w tygodniu, dorośli 2 razy w tygodniu. Z kolei seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami powinny konsultować swoje sportowe aktywności z lekarzem, zaś ich ćwiczenia fizyczne, wykonywane 3 lub więcej dni w tygodniu, powinny koncentrować się na równowadze i wzmacnianiu mięśni.
Możliwości aktywności fizycznych jest wiele, wybór zależy tylko od nas. Najtrudniejsze jest zawsze podjęcie decyzji o wstaniu z fotela, odłożeniu pilota od telewizora i zmianie naszych przyzwyczajeń. To od nas samych zależy jak spędzimy wolny czas i czy będziemy prowadzić siedzący czy aktywny tryb życia. Zwiększenie aktywności fizycznej na co dzień jest niezbędne dla uzyskania optymalnych wyników zdrowotnych. Badania specjalistów wskazują, że brak regularnej aktywności fizycznej jest przyczyną co najmniej 17 chorób przewlekłych, w tym choroby niedokrwiennej serca, niektórych nowotworów, cukrzycy, otyłości, a także osteoporozy. Systematyczne ćwiczenia fizyczne mogą chronić nas przed chorobami, zmniejszając ryzyko ich nawrotów oraz ryzyko śmiertelności.
Aktywność fizyczna niesie za sobą ogromne korzyści zarówno dla naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Dzięki niej osiągniemy większą sprawność fizyczną, utrzymamy naszą wagę w normie, zmniejszymy napięcia i zaburzenia wywołane przez stres co wpłynie na nasze ogólne samopoczucie. Wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności, wraz z odpowiednią dietą i prowadzeniem higienicznego trybu życia, pozytywnie wpłynie na nasz układ immunologiczny. Poprzez codzienną aktywność fizyczną, np. spacery, zwiększamy odporność na wirusy i bakterie chroniąc się tym samym przed infekcjami. Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasz sen (jego jakość i szybkość zasypiania), a sen z kolei wpływa na prawidłową regeneracje naszego organizmu.
Praktycznie każdy wysiłek fizyczny pociąga za sobą spalanie kalorii. Dla przykładu wśród aktywności dnia codziennego najwięcej kalorii stracimy podczas ciężkich prac domowych typu noszenie rzeczy przy przeprowadzkach (260 kcal) a popularne mycie okien niesie za sobą utratę 167 kcal. Tak więc jak widać każdy rodzaj aktywności ruchowej jest dla nas wskazany i może być dla nas korzystny.