Co pyli w Lipcu? #latozsanepidem
04.07.2023
W lipcu pylą niemal te same rośliny co w czerwcu. W lipcu pylą m.in. pokrzywa, trawy, komosa i lipa pospolita. Ich pyłki należą do tzw. alergenów wziewnych, które oddziałują głównie na układ oddechowy, rzadziej wywołują objawy skórne.
Reakcjami na obecność ich pyłków w powietrzu mogą okazać się:
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- kichanie,
- katar sienny.
Osoby wysoko wrażliwe mogą dostać astmy pyłkowej, która może objawiać się dusznościami, napadami kaszlu bądź problemami z oddychaniem. Lekceważenie tych objawów jest bardzo nieodpowiedzialne – jeśli zauważyłeś któryś z nich, niezwłocznie udaj się do specjalisty.
W lipcu stan zdrowia alergików pogarszają także zarodniki grzybów mikroskopowych, które utrzymują się w powietrzu aż do września.
Należy PAMIĘTAĆ, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych regionach Polski jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków pogodowych i zmniejsza się np. pod wpływem opadów, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody. Dlatego alergicy, którzy wybierają się na wakacje w lipcu, powinni prześledzić, gdzie i w jakim stężeniu pylą konkretne rośliny, by dobrze wybrać miejsce na wypoczynek.
Lipa drobnolistna pyli tylko w lipcu. W związku z wysokim stężeniem jej pyłków będzie dokuczała alergikom w całej Polsce przez cały miesiąc. Do typowych objawów alergicznych wywoływanych przez lipę należą: katar sienny, zapalenie spojówek oraz pokrzywka.
Pokrzywa ma długi okres pylenia, ponieważ kwitnie od czerwca do sierpnia. Wytwarza ogromne ilości pyłku, ale rzadko powoduje uczulenie. Pyłki pokrzywy najbardziej dokuczają alergikom z centralnej Polski, z południowej części kraju oraz tym z północno-wschodniego krańca Polski. W tych rejonach stężenie pyłków pokrzywy przez większość lipca jest wysokie.
Pyłki traw są najczęstszą przyczyną sezonowych dolegliwości alergicznych w Polsce. Pyłki traw pojawiają się już w maju, a stężenie tych alergenów zwiększa się stopniowo tak, że na przełomie czerwca i lipca w całym kraju następuje apogeum ich pylenia. Najwyższe stężenie pyłków traw w powietrzu rejestruje się z samego rana, a także późnym popołudniem.
Bylica pospolita pyli najpóźniej spośród wszystkich roślin, ponieważ jej pyłki pojawiają się w powietrzu dopiero w drugiej dekadzie lipca. Im bliżej końca miesiąca, tym stężenie alergenów jest coraz wyższe, dlatego dopiero w III dekadzie lipca i na początku sierpnia pyłki najbardziej dokuczają alergikom. Uwaga! Największe stężenie pyłku bylicy jest tuż nad ziemią.
Babka zwyczajna kwitnie od kwietnia do września. Uczuleniu na pyłek babki towarzyszy często nadwrażliwość na pyłek innych gatunków roślin. Przez cały lipiec stężenie pyłków babki zwyczajnej we wszystkich rejonach Polski jest niskie.
Szczaw zwyczajny najsilniej pyli od lipca do końca września, jednak w ostatnim miesiącu pylenia szczaw nie jest już tak niebezpieczny dla osoby uczulonej na jej alergeny.
Komosa biała (lebioda) rozwija się od lipca do sierpnia. Uczulenie na jej pyłek rzadko daje objawy alergiczne o dużym nasileniu. Na początku lipca stężenie pyłków bylicy w całym kraju jest niskie. Dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca zwiększa się.
Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych) wysoka temperatura powietrza oraz wysoka wilgotność gleby to czynniki sprzyjające rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria, charakteryzujących się silnym działaniem alergicznym. Z tego powodu stężenie zarodników grzybów pleśniowych w atmosferze jest znacznie wyższe niż stężenie pyłków roślin. W związku z tym przez cały lipiec we wszystkich regionach kraju zarodniki grzybów pleśniowych mogą wywoływać reakcje alergiczne.