IV edycja Kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) pod nazwą #Safe2EatEU „Jedz bezpiecznie”
07.08.2024
IV edycja Kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) pod nazwą #Safe2EatEU „Jedz bezpiecznie”
IV edycja Kampanii
Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)
pod nazwą #Safe2EatEU „Jedz bezpiecznie”
Wraz z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz partnerami w państwach członkowskich UE powracamy z nowymi pomysłami. Opierając się na sukcesie poprzednich trzech lat, rozpoczynamy kampanię Safe2Eat 2024. Kampania EFSA (wcześniej znana jako #EUChooseSafeFood) powraca pod zmienioną nazwą i z nowym zobowiązaniem, by podnosić świadomość Europejczyków na temat bezpieczeństwa żywności.
Celem kampanii w jej nowej odsłonie jest przekazanie naukowych faktów na temat żywności w jasny, dokładny, a jednocześnie zrozumiały sposób. Promowane treści powinny umożliwić obywatelom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących konsumpcji żywności. Adresatami kampanii są przede wszystkim mieszkańcy i mieszkanki Europy w wieku od 18 do 55 lat.
Tematy tegorocznej edycji kampanii to:
-
Higiena żywności.
-
Choroby przenoszone przez żywność.
-
Suplementy diety.
W Polsce już po raz czwarty w realizację kampanii EFSA równolegle zaangażowany jest Główny Inspektorat Sanitarny. Dzięki temu będzie ona realizowana zarówno w przestrzeni internetowej, jak i podczas bezpośrednich spotkań. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzą działania edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności. Wyjaśnią m.in., co to są suplementy diety, jak czytać etykiety produktów żywnościowych, udzielą praktycznych wskazówek, na co zwracać uwagę kupując produkty żywnościowe i jakich zasad przestrzegać, by zakupiona przez nich żywność była nadal bezpieczna - podczas transportu, przechowywania i gotowania.
Rozszerzamy zasięg kampanii
W 2024 r. kampania rozszerza swój zasięg, aż 18 krajów łączy siły, aby pomóc konsumentom podejmować świadome decyzje dotyczące ich wyborów żywieniowych. Kraje uczestniczące w kampanii EFSA to: Rumunia, Czechy, Węgry, Grecja, Estonia, Chorwacja, Włochy, Łotwa, Cypr, Słowenia, Hiszpania, Luksemburg, Słowacja, Austria, Polska, Portugalia, Irlandia i Macedonia Północna.
System bezpieczeństwa żywności
UE może poszczycić się jednym z najbardziej rygorystycznych systemów bezpieczeństwa żywności na świecie. System ten obejmuje ścisłą współpracę między Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) a krajowymi organami ds. bezpieczeństwa żywności w całej Europie.
EFSA ściśle współpracuje z czołowymi naukowcami z całej UE. Analizuje, ocenia i doradza w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia na podstawie najnowszych dowodów naukowych. Dzięki temu Europejczycy mogą spokojnie delektować się posiłkami, wiedząc, że ich bezpieczeństwo jest traktowane priorytetowo.
W całej Europie każdego dnia obywatele wybierają, co kupić i co zjeść, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak: cena, smak, zrównoważony rozwój lub pochodzenie żywności. Dzięki wysokim standardom bezpieczeństwa żywności obowiązującym w UE mogą mieć pewność, że niezależnie od ich wyborów, kupowana i spożywana przez nich żywność jest bezpieczna.
Jak dołączyć do kampanii ?
Istnieje kilka sposobów na dołączenie do kampanii, a liczne materiały opracowane w jej ramach są dostępne w wielu językach urzędowych UE:
-
Udostępniaj w sieci bezpłatne materiały zawarte w zestawie narzędzi.
-
Zajrzyj na stronę internetową kampanii, na której regularnie pojawiają się praktyczne porady dotyczące wyborów żywieniowych.
-
Pozostań w kontakcie. Obserwuj profil @EFSA, udostępniaj najnowsze informacje na temat kampanii na swoich profilach w mediach społecznościowych.
-
Używając hashtagu kampanii #Safe2EatEU, informuj o naszych wspólnych wysiłkach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywności i pracy naukowców w tym temacie. Włącz się w realizację różnych zaplanowanych działań i je wspieraj.
INFORMACJE O EFSA
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 roku. Jest źródłem niezależnych i neutralnych opinii naukowych oraz analiz opracowywanych z myślą o podmiotach zarządzających ryzykiem. Urząd informuje także o zagrożeniach związanych z łańcuchem żywnościowym.
EFSA współpracuje z zainteresowanymi stronami w celu promowania spójności informacji naukowych na terenie Unii Europejskiej, a także opracowuje analizy naukowe na potrzeby uchwalanych przepisów i rozporządzeń, które mają na celu ochronę europejskich konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością w całym łańcuchu żywnościowym – od pola do stołu.
Materiały
ulotkaulotka__Leczenie_czy_żywienie.pdf 4.83MB broszura żywność
broszura___zywnosc___v3_(5).pdf 1.30MB broszura suplementy
broszura___suplementy___v2_(4).pdf 0.91MB