Repelenty - stosuj z głową #podokiemsanepidu
08.08.2023
#podokiemsanepidu
Lato sprzyja aktywności na świeżym powietrzu i spacerom. Jest to niestety okres wzmożonej aktywności owadów w tym w szczególności kleszczy i komarów. Stosując środki do odstraszania owadów tzw. repelenty musimy jednak pamiętać, aby korzystać z nich z głową!!!
Produkt biobójczy – definicja zawarta w rozporządzeniu (UE) nr 528/2012z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych:
- każda substancja lub mieszanina w postaci, w jakiej jest dostarczana użytkownikowi, składająca się z jednej lub kilku substancji czynnych lub zawierająca lub wytwarzająca jedną lub więcej substancji czynnych, której przeznaczeniem jest niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, zapobieganie ich działaniu lub zwalczanie ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne,
- każda substancja lub mieszanina, wytwarzana z substancji lub mieszanin, które same nie są objęte zakresem tiret pierwszego, przeznaczona do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania organizmów szkodliwych, zapobiegania ich działaniu lub zwalczaniu ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne.
Stosowanie produktu biobójczego ma na celu niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie, zwalczanie, zapobieganie działaniu organizmów szkodliwych dla ludzi bądź zwierząt, a jego działanie opiera się na czynnikach chemicznych lub biologicznych.
Produkty działające w sposób czysto fizyczny bądź mechaniczny nie wypełniają definicji produktu biobójczego (np. mechaniczne pułapki na myszy niezawierające substancji chemicznych wabiących zwierzę).
Ponadto:
Za produkt biobójczy uznaje się również poddany działaniu produktów biobójczych wyrób o podstawowej funkcji biobójczej.
Przykład: bransoletki odstraszające komary, które w okresie letnim są udostępniane na rynku, stanowią produkty biobójcze.
Kategorie produktów biobójczych:
- środki do dezynfekcji (np. żele do dezynfekcji rąk, preparaty do dezynfekcji powierzchni);
- środki do konserwacji (np. drewna, materiałów budowlanych);
- zwalczanie szkodników (np. produkty odstraszające owady);
- inne (np. produkty przeciwporostowe).
Do kategorii produktów biobójczych zwalczających szkodniki należą m. in. repelenty.
Repelent - produkt stosowany do zwalczania organizmów szkodliwych (bezkręgowców, takich jak pchły, kręgowców, takich jak ptaki, ryby, gryzonie) – odstraszający je, wraz z produktami służącymi do utrzymywania higieny człowieka lub higieny zwierzęcej, stosowane w sposób bezpośredni na skórze lub w sposób pośredni w otoczeniu ludzi lub zwierząt.
W okresie wakacyjnym najpowszechniejszym i najczęściej stosowanym typem repelentu są „odstraszacze” owadów takich jak m.in. kleszcze, komary czy meszki.
Repelenty dostępne na rynku udostępniane są konsumentom w wielu formach: jako spray, maść, żel, emulsja, olejek, krem, płyn, aerozol itp.
Każdy produkt biobójczy udostępniany na rynku musi posiadać pozwolenie na obrót. Uzyskanie takiego pozwolenia świadczy o przebadaniu produktu biobójczego pod względem skuteczności, a co najważniejsze – pod względem bezpiecznego stosowania. Produkty te podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych dostępnego na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
PAMIĘTAJ!!!, że tylko produkty biobójcze, które posiadają pozwolenie i stosowane są zgodnie z przeznaczeniem, w sposób określony przez producenta oraz są produktami o udowodnionym działaniu, mogą być bezpiecznie dla zdrowia i skutecznie stosowane.
Przed zastosowanie repelentu czytaj zawsze instrukcje jego stosowania.
Dowiedz się więcej i sprawdź swój produkt: https://www.gov.pl/web/gis/przeciwko-kleszczom-i-owadom