ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2022
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2022
pod hasłem przewodnim:
„ZATRUWAJĄC NASZĄ PLANETĘ”.
Każdego roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu (World No Tobacco Day), ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Tegoroczne obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz jego produkcji dla środowiska pod hasłem przewodnim: „ZATRUWAJĄC NASZĄ PLANETĘ”.
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów.
Od początku do końca cykl życia tytoniu jest procesem zanieczyszczającym i niszczącym środowisko. Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
Na całym świecie każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczonych pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie i degradacji gleby. Produkcja tytoniu wyczerpuje zasoby planety tj. woda, paliwa kopalne i metale. Każdego roku na całym świecie 4,5 biliona niedopałków papierosów jest wyrzucanych, generując 1,69 miliarda funtów toksycznych odpadów i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.
Rzuć palenie dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety!
Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku.
Opracowano na podstawie :
https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022
Materiały