Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia
18.11.2021 – Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Jest wiele powodów, aby rzucić palenie, a obecna pandemia może być jeszcze jednym motywatorem:
-
Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
-
Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
-
Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Palenie tytoniu lub używanie e-papierosa
- zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, doprowadzając do jego uszkodzenia. Palacze i osoby cierpiące na POChP mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża. Palenie tytoniu może być także istotnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu i rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która doprowadza do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. W konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem. Jest to także czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
- Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podobnie jak COVID-19, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udaru.
- Osoby palące dużo częściej dotykają okolic ust podczas palenia, co w obecnej sytuacji, przy niedostatecznej higienie rąk, także zwiększa możliwość zarażenia koronawirusem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie rzucić palenie oraz uzyskać fachowe wsparcie w walce z nałogiem zgłoś się do:
OŚRODKA PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ
ul. Szkolna 24, 63-400 Ostrów Wielkopolski,
czynne poniedziałek – piątek: 8:00 – 19:00, 62 735 09 87, 62 735 21 63
W ośrodku przyjmują specjaliści psychoterapii uzależnień - psychologowie, pedagodzy, socjolodzy oraz lekarz psychiatra. Usługi profilaktyczne i psychoedukacyjne dla mieszkańców miasta i miejskich placówek samorządowych są udzielane bezpłatnie.
Świadczenia zdrowotne dla uprawnionych są refundowane przez NFZ. Nie jest wymagane skierowanie dla osób uzależnionych od substancji.
Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel : 801 108 108.
Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia
i potrzebujesz porady, zadzwoń!
(Koszt całego połączenia z telefonu stacjonarnego – 1 impuls).
Źródło : https://www.gov.pl/web/gis/swiatowy-dzien-rzucania-palenia