W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 16 listopada 2023 roku

09.11.2023

„Światowy Dzień Rzucania Palenia”

Baner - przedstawiający rozmawiającego mężczyznę z kobietą i napis informacja

16 listopada br. obchodzić będziemy „Światowy Dzień Rzucania Palenia”, który przypada zawsze w trzeci czwartek miesiąca. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia  obchodzony jest od 1991 roku. W tym dniu wiele instytucji rządowych uruchamia kampanie edukacyjne zachęcające  do podjęcia wyzwania rozstania się z nałogiem.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia”  ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane  są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.

Palenie papierosów to również zagrożenia dla środowiska naturalnego!.                   Każdego roku na całym świecie 4,5 biliona niedopałków papierosów jest wyrzucana, generując 1,69 miliarda funtów toksycznych odpadów i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.

Nałóg papierosowy to bardzo nieprzyjemny towarzysz życia. Palenie tytoniu uzależnia psychicznie i fizycznie. Poza nikotyną, która jest w papierosach substancją silnie uzależniającą najbardziej szkodliwy jest dym tytoniowy, który zawiera ponad 7000 związków, z czego około 100 toksycznych substancji mających bezpośredni wpływ na choroby nowotworowe.

Ryzyko zachorowania na raka płuca dotyczy w równym stopniu osób palących papierosy i tzw. „biernych palaczy”. Wymuszone bierne palenie jest równie szkodliwe     co palenie czynne. Najbardziej zagraża noworodkom i małym dzieciom. 

Dym papierosowy odpowiada także za występowanie raka regionu głowy i szyi (krtań), raka żołądka, raka pęcherza, raka jelita grubego, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej. Palenie papierosów odpowiada za około 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych.

Regularne „zaciąganie się dymkiem” powoduje również  obniżenie płodności i odporności organizmu, problemy z zębami i nawracającymi się  infekcjami jamy ustnej, po czysto estetyczne i  uciążliwe społecznie objawy takie  jak brzydki zapach włosów, ubrań, oddechu, żółte palce i podatną na zmarszczki skórę.

Szacuje się, że rocznie z powodu palenia papierosów na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi. Osoby palące papierosy żyją średnio o 10 lat krócej  niż osoby niepalące.

Pamiętajmy!

Korzystanie z papierosów elektronicznych i innych urządzeń zawierających nikotynę jest również szkodliwe dla zdrowia.

Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne są niemal natychmiast:

  • w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,
  • w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,
  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc,
  • rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,
  • w okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,
  • piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia mogą z niej skorzystać w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem telefonu 801 108 108, 22 211 80 15 oraz bezpłatnej Poradni Antynikotynowej  w Wielkopolskim Centrum Pulmonoligii  i Torakochirurgii.

Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej: www.jakrzucicpalenie.pl

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące papierosy, e-papierosy lub inne nowatorskie wyroby tytoniowe do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko w ten dzień, ale na całe życie.

grafika

źródło:

  1. https://us.edu.pl/wydzial/wnst/2021/11/17/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu/
  2. https://www.medexpress.pl/pacjent/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-3-85828/
  3. https://wartowiedziec.pl/polityka-zdrowotna/27816-w-polsce-kadego-roku-blisko-80-tysicy-mieszkacow-umiera-z-powodu-palenia-tytoniu
  4. www.planujedlugiezycie.pl
  5. https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023

Materiały

Plakat „Nie zawsze wędzone trzyma dłużej”
Plakat.pdf 1.86MB
Ulotka „Pamiętaj”
ulotka​_pamietaj​_.pdf 1.04MB
Ulotka „Wiedz o tym!”
ulotka-Wiedz​_o​_tym!.pdf 0.27MB
Zagrożenia e-papierosy
zagrożenia​_e-papierosy.pdf 0.18MB
Test motywacyjny dla zaprzestania palenia
Test​_motywacyjny.pdf 0.32MB
{"register":{"columns":[]}}