W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trujące rośliny! – omijaj z daleka #latozsanepidem

19.07.2023

Zdjęcie przedstawia Barszcz Sosnowskiego umieszczony luźno oraz w środku znaku ustąp pierwszeństwa. Dodatkowo znajdują się napisy informujące o toksyczności barszczu, że kontakt z nim grozi poparzeniem i stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Trwa sezon letni, czas wakacji co sprzyja zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu. W szczególności dotyczy to dzieci, które bawią się zarówno w przydomowych ogrodach jak również w parkach. Spacerują one także po lasach czy też łąkach. Nie wszystkie napotkane przez nich rośliny są jednak bezpieczne dla ich zdrowia. Mogą zdarzyć się na ich drodze również te, które są trujące.

Wiele popularnych w Polsce roślin, które często mamy w ogrodach lub możemy zetknąć się z nimi na łące, w parku czy lesie, ma toksyczne właściwości. W wielu przypadkach możemy nie zdawać sobie nawet z tego sprawy, bo kierujemy się ich pięknym wyglądem czy też zapachem.

Pamiętajmy!!!!, że niebezpieczne rośliny to nie tylko dość popularny ostatnio w mediach barszcz Sosnowskiego

grafika

kojarzony z ciężkimi poparzeniami, bowiem we włoskach gruczołowych na łodygach i w jego liściach oraz w korzeniach, znajduje się olejek eteryczny, zawierający m.in. związki kumarynowe, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego ponieważ pod wpływem promieniowania słonecznego powodują poważne zmiany skórne typu wysypka, pęcherze, opuchlizna, zaczerwienienie, owrzodzenie), ale bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia mogą okazać się popularne kwiaty czy też inne rośliny ogrodowe.

Zaliczamy do nich między innymi: 

  1. Silnie trujące są delikatne i niepozorne konwalie uznawane w Polsce za symbol miesiąca maja. Niestety owoce konwalii są bardzo trujące. Zawierają konwalatoksynę, która może prowadzić do poważnych zatruć objawiających się np. wymiotami, ale też w cięższych przypadkach, mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, a nawet zgonu.
  2. Niebezpieczne mogą okazać się również inne popularne rośliny ogrodowe takie jak:
  • cis pospolity najbardziej trujące są igły, szczególnie w zimie, a następnie nasiona, które są niezwykle toksyczne, a ich zjedzenie może doprowadzić nawet do śmierci). Główne trucizny działają na serce, ośrodkowy układ nerwowy (mózg) – porażają ośrodek oddechowy, drażniąco na przewód pokarmowy, uszkadzają nerki i wykazują działanie poronne;
  •  bieluń dziędzierzawa zwany popularnie daturą (zawiera związki o działaniu narkotycznym, co może wywołać halucynacje, a także w skrajnych przypadkach uszkodzenia mózgu). Roślina porasta zarówno pola uprawne, nieużytki, jak i rumowiska. Ze względu na swoje piękne, duże, lejkowate kwiaty stała się popularna jako roślina balkonowa i ogrodowa;
  • zimowit jesienny zwany potocznie również roślinnym arszenikiem, ponieważ ma bardzo trujące nasiona: śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 5-10 nasion. (ma piękną fioletową barwę ale zawiera kolchicynę, która jest silnie trująca i może prowadzić m.in. do bólów brzucha, wymiotów, a w większych dawkach nawet do uszkodzenia wątroby). Niebezpieczne jest nawet owcze i kozie mleko, pochodzące od zwierząt, które zjadły wcześniej zimowita jesiennego;
  • tulipan (który w cebulkach i łodygach zawiera trujące alkaloidy oraz związki glikozydowe). Spożycie ich wywołuje zawroty głowy, bóle brzucha i nudności;
  • jaskier w Polsce występuje ponad 20 gatunków jaskrów. Większość z nich jest trująca. Jak sama nazwa wskazuje, najbardziej szkodliwy jest jaskier jadowity. Niewielka ilość soku tej rośliny powoduje zaczerwienienie skóry i powstawanie pęcherzy. Działanie soku jest intensywniejsze, gdy ma on kontakt z błonami śluzowymi.
  1. Pęcherze i owrzodzenia na skórze mogą się także pojawić po kontakcie z popularnym wilczomleczem. Trujący jest jego sok, który może się znajdować w korzeniach, łodygach czy liściach. Zawiera on m.in. kwas euforbonowy, euforbinę i związki cyjanogenne. Oprócz zmian skórnych może powodować wymioty, nudności i biegunki. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio przygotowany wilczomlecz może wykazywać również działanie lecznicze.
  2. Wybierając się na wycieczkę do lasu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wilczą jagodę oraz wawrzynek wilczełyko. Zatrucie ich owocami jest śmiertelnie niebezpieczne a owoce tych roślin bywają mylone z jagodami. Zjedzenie ich może niestety nieść ze sobą bardzo poważne skutki, gdyż może dojść do silnego zatrucia, a także halucynacji, a w cięższych przypadkach, nawet problemów z tętnem czy też paraliżu.
  3. Tojad, którego można spotkać podczas wycieczek górskich zawiera bardzo duże ilości akonityny. Związek ten wnika do organizmu również przez skórę. Objawy zatrucia akonityną to drętwienie, paraliż, podniecenie, stany lękowe, ból brzucha. Śmierć następuje na skutek paraliżu serca lub mięśni oddechowych.
  4. Szalej jadowity, czyli znana już w starożytności cykuta,  którą niestety możemy pomylić np. z natką pietruszki. Można go spotkać przy obrzeżach jezior i na bagnach. Roślina jest bardzo trująca - najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w kłączach i łodygach. Jej toksyczność wynika z obecności w soku cykutoksyny. Związek ten wywołuje śmierć na skutek porażenia układu nerwowego. Pierwsze symptomy zatrucia to ślinotok, bóle brzucha, wymioty, trudności w oddychaniu, utrata świadomości.
  5. grafika
  6. Ciemiężyca biała to pospolita roślina, która jest silnie trująca. Czasami śmierć następuje już po spożyciu 1g korzenia! Pierwszym objawem zatrucia jest osłabienie. Zgon następuje na skutek paraliżu mięśni oddechowych.
  7. Kieliszek zaroślowy to pospolita roślina charakteryzująca się białymi kwiatami przypominającymi kielich. W Polsce jest bardzo popularna. Ze względu na swój ładny wygląd, chętnie zrywają ją dzieci. Tymczasem kontakt z nią może spowodować poważne podrażnienia skóry.
  8. Szelężnik większy to roślina, która występuje na terenie całego kraju a spotkać ją można głównie na łąkach. Zawiera duże ilości aukubiny. Substancja ta ma właściwości antyseptyczne, ale w dużych stężeniach jest trująca dla ludzi i zwierząt.
  9. Złotokap zwyczajny natomiast zawiera w kwiatach, korzeniach oraz nasionach toksyczną cytyzynę, która paraliżuje nerwy i może doprowadzić do śmierci. W tym przypadku nasiona jej możemy niestety pomylić ze zwykłym groszkiem. Jest uznawany za jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Jest to ozdobne niewysokie drzewo liściaste należące do rodziny bobowatych, osiągające do 7 m wysokości. Często spotkać można je w parkach i ogrodach.

grafika

Pamiętajmy!!!, że niebezpieczne może być także zbieranie nieznanych ziół czy roślin i dodawanie ich do jedzenia.

STĄD! zasada jest zawsze jedna - NIE ZNASZ, NIE ZBIERAJ!!!!! Rodzicu, uczul swoje dzieci, aby tej zasady przestrzegały

 

{"register":{"columns":[]}}