W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS 2023

19.05.2023

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, obchodzony co roku w trzecią niedzielę maja (w 2023 roku – 21 maja), to czas, w którym wspominamy osoby zmarłe z powodu AIDS. Jest to okazja do uhonorowania tych, którzy wiele poświęcili, aby pomagać osobom żyjącym z HIV i ich bliskim oraz do zjednoczenia się jako społeczność, aby okazać nasze wsparcie dla osób zakażonych i ponownie zobowiązać się do podejmowania wspólnie wysiłków na rzecz zakończenia epidemii HIV.

Grafika z tekstem: Międzynarodowy dzień pamięci o zmarłych na AIDS 2023. 21 maja 2023

Idea Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS w 2023 roku

W tym roku kierujemy uwagę na problem stygmatyzacji i samostygmatyzacji doświadczanej przez osoby żyjące z HIV. Hasło Dnia Pamięci w roku 2023 brzmi: „Rozpowszechnianie miłości i solidarności w celu budowania silniejszych społeczności” (ang. Spread Love and Solidarity to Build Stronger Communities). Temat ten podkreśla istotne wyzwania, przed którymi stoją osoby żyjące z HIV z powodu trwałego napiętnowania i dyskryminacji prowadzącej do poczucia wstydu, zwątpienia w siebie i izolacji, co znacząco utrudnia szukanie opieki i wsparcia, których tak bardzo potrzebują. Każdy z nas może mieć wpływ na zmniejszenie zarówno stygmatyzacji, jak i autostygmatyzacji, poprzez ograniczanie tzw. mowy nienawiści, która wynika z uprzedzeń spowodowanych nieznajomością tematu. Dlatego tak ważne jest obalanie wszelkich mitów związanych z HIV i AIDS, które od lat pokutują w społeczeństwie. Dezinformacja na temat życia z wirusem od dawna utrudnia prowadzenie skutecznej profilaktyki HIV, która mogłaby nie tylko położyć kres piętnowaniu i dyskryminacji osób żyjących z HIV, lecz także zatrzymać epidemię.

Osoby seropozytywne przypominają nam o sobie w tym dniu – że są równie ważne, że HIV ich nie definiuje, że mogą kochać i być kochane, podążać za marzeniami, zakładać rodziny i normalnie pracować, a także budować silną społeczność, która troszczy się o siebie nawzajem.

Świat, w którym chcą żyć wszyscy, również osoby zakażone, to świat wolny od uprzedzeń i tolerancyjny, wszyscy powinni być w nim doceniani, szanowani i akceptowani pod każdym względem, ponieważ są częścią społeczeństwa. 

Historia obchodów Memoriału

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest organizowany od roku 1983 w każdą trzecią niedzielę maja. Koordynowany przez Global Network of People Living with HIV (GNP+) jest jedną z najstarszych i największych na świecie oddolnych kampanii poświęconych pracy na rzecz budowania świadomości o HIV na świecie. W wielu krajach jego obchody prowadzone są przez koalicję organizacji społecznych. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.

Przez wszystkie te lata organizacje społeczeństwa obywatelskiego zorganizowały tysiące działań. W tym dniu zapalane są świeczki i lampki symbolicznie upamiętniajcie osoby, które odeszły, prowadzone są również działania z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS

Materiały

Więcej informacji na stronie Global Network of People Living with HIV (GNP+)
{"register":{"columns":[]}}