Ogólnopolski Program Edukacyjny "ARS, czyli jak dbać o miłość?"
Wszyscy wiemy jak trudno rozmawiać z młodzieżą o alkoholu czy narkotykach. Przekonać, że picie alkoholu czy palenie papierosów może negatywnie wpływać na zdrowie nie tylko ich, ale również na zdrowie ich dzieci, o których jeszcze nawet nie myślą.
Starając się wesprzeć nauczycieli w tym trudnym zadaniu Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje od 2013 roku, przygotowany przez dr Krzysztofa Wojcieszka, program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.
Program powstał dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. W programie nie chodzi o zwykłe zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, ale ujęte w kontekście macierzyństwa i ojcostwa, gdyż w tym kontekście zachowania te mogą być bardzo szkodliwe (FAS, poronienia itp.).
Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
Program skierowany jest do młodzieży w wieku 15-19 lat, ale zawiera również elementy angażujące ich rodziców.
Program ma wzbudzić u młodzieży refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwołanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość, a mniej do dotychczas stosowanych motywów w rodzaju zdrowia jako takiego lub wolności jako takiej. Zdrowie i wolność są tu rozumiane jako elementy sprzyjające odpowiedzialnej miłości oraz zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi kolejnego pokolenia.
Program ARS oparty jest na kombinacji składającej się z wiodących strategii profilaktycznych (klasyfikowania wartości, modyfikowania błędnych przekonań, rozwijania umiejętności życiowych, budowania więzi ze wspólnotą szkolną/ rodzinną) oraz przekazu istotnych informacji, czyli strategii uzupełniającej (informacyjnej).
Kontakt z powiatowym koordynatorem:
Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Pile, tel. 67 349 71 27
e-mail: oswiata.zdrowotna.psse.pila@sanepid.gov.pl
Materiały
Podręcznik do programu ARSPodręcznik-do-programu-ARS.pdf 11.19MB Krótka prezentacja o programie
Krótka-prezentacja-o-programie.pdf 17.84MB Konspekt programu edukacyjnego pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka
Konspekt_20programu_20ARS.pdf 0.82MB Ulotka dla rodziców
Ulotka-dla-rodziców.jpg 0.93MB Plakat programu
Plakat-programu.jpg 1.46MB Opinia o programie
Certfikat_-opinia_ARS.pdf 0.36MB Informacja z realizacji programu – Kwestionariusz ankiety dla szkolnego koordynatora
Kwestionariusz_ankiety_dla_szkolnego_koordynatora_X_edycja-_powiat_pilski.doc 0.07MB Kwestionariusz zbiorczy ankiety ewaluacyjnej
Ankieta_ucznia__ZBIORCZA_(X_edycja).doc 0.07MB Kwestionariusz ankiety ewaluacyjnej dla ucznia
ARS_Kwestionariusz_ankiety_ewaluacyjnej_DLA_UCZNIA__X__EDYCJA_ARS.docx 0.02MB